Rozporządzenia
Rozporządzenie jest to akt prawny, niższego rzędu niż ustawa, który jest wydawany na podstawie ustawy, wówczas odpowiednia instytucja wykonawcza ma możliwość wypełnić ją.
Rozporządzenia to akty powszechnie obowiązujące, które zawierają zakazy, nakazy i uprawnienia skierowane do organów państwa, obywateli lub innych podmiotów.
W Polsce prawo do wydawania rozporządzeń posiadają:
- prezydent,
- Rada Ministrów,
- prezes Rady Ministrów,
- ministrowie kierujący działem administracji rządowej,
- przewodniczący określonych w ustawie komitetów,
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Ponadto organy posiadające prawo do wydawania rozporządzeń nie mogą przekazać swojego prawa innemu organowi.
Zarządzenia
Zarządzenie to akt prawny zawierający normy prawne, niebędący źródłem prawa powszechnie obowiązującego, wydany przez organ jednoosobowy, np. prezydenta lub prezesa Rady Ministrów i ministrów, a także sędziów. Zarządzenia mogą być wydawane wyłącznie na podstawie ustawy.
Zarządzenia wydane przez prezesa Rady Ministrów normują działania całej administracji rządowej, z kolei zarządzenia ministrów dotyczą poszczególnych wydziałów administracji rządowej.
Uchwały
Uchwały to akty normujące i regulujące stosunki wewnątrzpaństwowe, które posiadają charakter kolegialny i wydawane są wyłącznie na podstawie ustawy.
Wyróżniamy uchwały indywidualne (zwłaszcza nominacyjne) oraz uchwały normatywne. Podstawowym zadaniem tych pierwszych jest powierzenie jakiejś funkcji lub stanowiska. Z kolei normatywne dotyczą w głównej mierze prawnych regulacji różnych instytucji względem siebie i są uchwalane przez sejm, rząd oraz samorząd terytorialny.
Uchwały dzielą się także na wykonawcze (wydane na podstawie i w celu wykonania ustaw) oraz samoistne (wydane bezpośrednio na podstawie konstytucji).
Należy także wspomnieć, że aby uchwała została zatwierdzona, musi zostać poparta większością głosów.