Gabriel A. Almond wyróżnił trzy rodzaje kultury politycznej: poddańczą, uczestniczącą i zaściankową. Jest to podział ze względu na nastawienie obywateli do polityki.
Kultura poddańcza
W kulturze poddańczej (podporządkowania) jednostki i grupy społeczne są zainteresowane życiem publicznym, ale podporządkowują się decyzjom politycznym w ośrodkach władzy. Jest to model charakterystyczny dla systemów autorytarnych oraz dla państw młodej demokracji.
Kultura uczestnicząca
Jednostki i grupy społeczne mocno interesują się i silnie angażują się w życie publiczne. Znają zasady życia politycznego oraz są gotowi do oceniania, współdecydowania, angażowania się w politykę, a przede wszystkim do sprawowania władzy. Kulturą uczestniczącą charakteryzują się społeczeństwa demokratyczne.
Kultura zaściankowa
Obywatele nie interesują się polityką i nie mają wiedzy dotyczącej systemu politycznego, ograniczają się jedynie do zainteresowania sprawami lokalnymi. Model życia obywateli jest niezmienny i istnieją określone role polityczne. Ten typ kultury politycznej charakteryzuje społeczności na niskim szczeblu rozwoju- występował bardzo często w średniowieczu, obecnie charakteryzuje społeczności afrykańskie. W społecznościach rozwiniętych występuje jako marginalny sposób odnoszenia się do polityki, który wynika z negowania systemu.