Rada Państw Morza Bałtyckiego - cele, zadania

Do najważniejszych celów działania Rady Państw Morza Bałtyckiego należy zachowanie i wzmacnianie bezpieczeństwa w tej części Europy. Inne cele organizacji to:

- tworzenie płaszczyzny współpracy w różnych dziedzinach – ochrony środowiska, problemów energetycznych, mniejszości narodowych, edukacji, itp.
- ożywienie współpracy w sferze naukowej, kulturalnej,
- likwidacja zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego,
- rozwój infrastruktury łączącej poszczególne kraje,
- wsparcie dla instytucji demokratycznej,
- dążenie do intensywnej współpracy ekonomicznej i technicznej,
- ochrona praw człowieka.

Polecamy również:

  • Inicjatywa Środkowoeuropejska - geneza, historia - WOS

    Inicjatywa Środkowoeuropejska jest bardzo ciekawym przykładem organizacji współpracy regionalne, która łączyła interesy czterech zupełnie różnych krajów: Węgier, Austrii, Włoch i Jugosławii (różnice te dotyczyły zarówno sfery ekonomicznej, jak i politycznej). Więcej »

  • CEFTA - historia, siedziba, członkowie - WOS

    CEFTA czyli Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (Central European Free Trade Agreement) powstało w ramach działalności Grupy Wyszehradzkiej – porozumienie o jego utworzeniu podpisano w Krakowie w dniu 21 grudnia 1992 r. Więcej »

  • Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) - geneza, historia, informacje

    EFTA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu powstało na mocy podpisanej w dniu 4 stycznia w Sztokholmie Konwencji sztokholmskiej– Stowarzyszenie zostało założone przez Wielką Brytanię, Norwegię, Szwecją i Portugalię oraz: Austrię i Danię. Organizacja rozpoczęła działalność 3 maja 1960 r. Więcej »

  • Rada Nordycka (1952) - skład, cele, zadania - WOS

    Rada Nordycka powstała w 1952 r. w wyniku przyjęcia jednostronnych rezolucji parlamentów określonej grupy państw – Danii, Norwegii, Szwecji oraz Islandii. Przyjęcie rezolucji było poprzedzone negocjacjami dyplomatycznymi. Sposób powstania organizacji wyróżnia się na tle innych,... Więcej »

  • Beneluks - cele, elementy współpracy - Unia Celna Beneluksu

    Beneluks jest systemem współpracy trzech krajów – Belgii, Holandii i Luksemburgu. Ich współpraca, ze względu na sąsiadujące położenie rozwijała się już w przeszłości – pierwowzorem dla Beneluksu była Belgijsko-Luksemburska Unia Ekonomiczna znana pod nazwą Beluks (podpisano... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Brakowało mi rozwinięcia „przyjaciele momo” w bohaterach, ale tak to super.
anonim • 2025-06-16 20:16:00
spoko dostałem 5
anonim • 2025-06-16 18:47:01
fajnie streszcnone bardzo pomocne
anonim • 2025-06-11 15:52:32
fajny
anonim • 2025-06-09 17:45:57
Bardzo fajne interesujący Cy
anonim • 2025-06-01 19:21:22