Prawo rodzinne - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

Prawo rodzinne to zespół norm, który normuje osobiste i majątkowe stosunki wynikające w rodzinach (między małżonkami, rodzicami a dziećmi, krewnymi oraz sprawami dotyczącymi przysposobienia, opieki czy kurateli).

W Polsce źródłem prawa rodzinnego jest Kodeks cywilny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy szczegółowe.

Istnieje kilka głównych zasad prawa rodzinnego, jest to przede wszystkim zasada dobra dziecka oraz zasada dobra rodziny, a także pozostałe: zasada szczególnej ochrony rodziny i dziecka przez państwo, zasada równouprawnienia dzieci pozamałżeńskich z dziećmi urodzonymi w czasie trwania małżeństwa ich rodziców, zasada monogamii, zasada trwałości związku małżeńskiego, zasada równego traktowania świeckiej i wyznaniowej formy zawierania małżeństw i zasada równości małżonków.

Podstawowe pojęcia związane z prawem rodzinnym to:
Pokrewieństwo – rozumiemy jako stosunek zachodzący pomiędzy osobami pochodzących od wspólnego przodka. Ma ono charakter stosunku cywilnoprawnego, kiedy jest prawnie ustalone. Możemy mówić o :
- pokrewieństwie w linii prostej – jest to więź zachodząca pomiędzy osobami pochodzącymi jedna od drugiej, np. rodzice -dzieci, dziadkowie-wnuki,
- pokrewieństwo w linii bocznej – jest to więź zachodząca pomiędzy osobami, które mają wspólnego przodka, lecz nie pochodzą od siebie, np. rodzeństwo.

Powinowactwo – jest to stosunek zachodzący pomiędzy jednym małżonkiem a krewnymi
drugiego małżonka.

Władza rodzicielska – jest to ogół obowiązków i praw rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska powstaje z chwilą urodzenia dziecka i przysługuje rodzicom, których rodzicielstwo jest już ustalone prawnie, zaś trwa do uzyskania przez dziecko pełnoletniości lub do śmierci rodzica lub dziecka.

Przysposobienie (adopcja) – jest formą przyjęcia do rodziny osoby przysposobionej, która ma spowodować, stworzyć powstanie stosunku jak pomiędzy rodzicami a dzieckiem. O przysposobieniu orzeka sąd opiekuńczy. Inny słowy jest to prawne uznanie obcego
biologicznie dziecka za swoje.

Obowiązek alimentacyjny – jest to obowiązek zapewniania środków utrzymania, a także w miarę możliwości środków wychowania. Obowiązek ten obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Polecamy również:

  • Prawo pracy - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo pracy jest to ogół norm regulujące stosunki pracy między pracodawcami a pracownikami oraz problemy związane z pracą zarobkową. Ta gałąź prawa cywilnego zajmuje się wyłącznie pracą, której pracownik podjął się wykonania z własnej woli. Najważniejsze pojęcia w prawie pracy to: pracownik,... Więcej »

  • Prawo handlowe - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo handlowe jest to zespół norm prawa prywatnego, który normuje organizację przedsiębiorców i czynności gospodarcze, te wewnętrzne (krajowe) jak i międzynarodowe. Jest to dyscyplina wywodząca się z prawa cywilnego. Głównymi źródłami prawa handlowego są kodeks cywilny i kodeks... Więcej »

  • Prawo spadkowe - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo spadkowe – to gałąź prawa cywilnego normująca zasady dziedziczenia, a więc przechodzenie praw i obowiązków majątkowych z osoby zmarłej na spadkobierców tej osoby. W Polsce źródłem prawa spadkowego jest czwarta księga Kodeksu Cywilnego. Więcej »

  • Prawo rzeczowe - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo rzeczowe – prawo to reguluje wszystkie sprawy dotyczące prawa do posiadania rzeczy (własności). Przez „rzecz” rozumiemy przedmiot mający materialny charakter, mogący funkcjonować w obrocie cywilno-prawnym. Rzeczy dzielimy na nieruchomości (są to budynki, grunty, lokale, części... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33