Prawo handlowe - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

Prawo handlowe jest to zespół norm prawa prywatnego, który normuje organizację przedsiębiorców i czynności gospodarcze, te wewnętrzne (krajowe) jak i międzynarodowe. Jest to dyscyplina wywodząca się z prawa cywilnego.

Głównymi źródłami prawa handlowego są kodeks cywilny i kodeks spółek handlowych, a także konstytucje, konwencje międzynarodowe oraz prawo zwyczajowe.

Zakres prawa handlowego jest dość rozległy, możemy podzielić go na:
- część ogólną – obejmuje ona kwestie związane z przedsiębiorcami, np. działalność gospodarcza, przedsiębiorca, podejmowanie i ewidencja działalności gospodarczej,
- podmioty (wszystkich przedsiębiorców) – spółki, spółdzielnie, banki, fundacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa państwowe, indywidualna działalność gospodarcza,
- umowy gospodarcze – będą to wszystkie umowy zawarte w kodeksie cywilnym, tj. umowy transportowe, umowy bankowe, pośrednictwo handlowe i licencyjne, umowy ubezpieczeń gospodarczych, umowy o roboty budowlane, o dzieło , umowa zlecenie,
- pozostałe – prawo zwalczania konkurencji, prawo własności przedsiębiorców, prawo giełdowe, prawo autorskie, prawo upadłościowe i naprawcze.

Polecamy również:

  • Prawo pracy - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo pracy jest to ogół norm regulujące stosunki pracy między pracodawcami a pracownikami oraz problemy związane z pracą zarobkową. Ta gałąź prawa cywilnego zajmuje się wyłącznie pracą, której pracownik podjął się wykonania z własnej woli. Najważniejsze pojęcia w prawie pracy to: pracownik,... Więcej »

  • Prawo spadkowe - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo spadkowe – to gałąź prawa cywilnego normująca zasady dziedziczenia, a więc przechodzenie praw i obowiązków majątkowych z osoby zmarłej na spadkobierców tej osoby. W Polsce źródłem prawa spadkowego jest czwarta księga Kodeksu Cywilnego. Więcej »

  • Prawo rodzinne - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo rodzinne to zespół norm, który normuje osobiste i majątkowe stosunki wynikające w rodzinach (między małżonkami, rodzicami a dziećmi, krewnymi oraz sprawami dotyczącymi przysposobienia, opieki czy kurateli). W Polsce źródłem prawa rodzinnego jest Kodeks cywilny, Kodeks rodzinny i... Więcej »

  • Prawo rzeczowe - definicja, podstawowe zagadnienia - WOS

    Prawo rzeczowe – prawo to reguluje wszystkie sprawy dotyczące prawa do posiadania rzeczy (własności). Przez „rzecz” rozumiemy przedmiot mający materialny charakter, mogący funkcjonować w obrocie cywilno-prawnym. Rzeczy dzielimy na nieruchomości (są to budynki, grunty, lokale, części... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33