Polityka budżetowa – definicja
Polityka budżetowa, nazywana także fiskalną, to zespół działań organów państwowych mający na celu regulację dochodów i wydatków budżetowych. Polityka budżetowa jest jedną z form interwencjonizmu państwowego, poprzez ustalenie konkretnego planu finansowego władze mają możliwość regulacji sytuacji ekonomicznej i finansowej kraju.
Polityka budżetowa – cele
Polityka fiskalna jest prowadzona w celu regulacji dochodów i wydatków państwa, a poprzez to wpływanie na sytuację ekonomiczno-finansową kraju, a tym samym również na standard życia obywateli.
Najważniejszym i zasadniczym celem polityki budżetowej jest zapewnianie dochodów państwu.
Do bardziej szczegółowych celów polityki budżetowej można między innymi zaliczyć:
- ograniczanie inflacji;
- przyspieszenie wzrostu gospodarczego;
- niwelowanie różnic w poziomie życia obywateli;
- zwalczanie ubóstwa i bezrobocia;
- sprostanie zapotrzebowaniu państwa na pieniądze;
- utrzymywanie bilansu płatniczego we względnej równowadze.
Polityka budżetowa – instrumenty
Realizując wyznaczoną politykę budżetową organy mają do dyspozycji sporą liczbę instrumentów jej prowadzenia. W pierwszej kolejności można się posługiwać narzędziami podatkowymi – system podatkowy jest najważniejszym instrumentem polityki fiskalnej – poprzez odpowiedni podział, zwiększanie bądź obniżanie, czy tez wprowadzanie nowych, podatków władze są w stanie zapewnić odpowiednią ilość wpływów do budżetu.
Do instrumentów polityki budżetowej należy także zaliczyć sposoby finansowania deficytu budżetowego – tutaj jest możliwość korzystania z takich narzędzi jak choćby zwiększanie długu publicznego bądź zaciąganie kredytów.
Na tym jednak nie kończy się spis narzędzi do realizacji tejże polityki. Należy także wymienić ponadto zadania i wydatki publiczne – znalazłyby się tutaj m.in. przyznawanie subwencji dla firm, wydatki osobowe i rzeczowe oraz transfery socjalne.