Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pierwsze wolne wybory w Polsce - prezydenckie, parlamentarne

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dekompozycja systemu socjalistycznego Polski Rzeczpospolitej Ludowej rozpoczęła się w drugiej połowie lat 80., a szczególnie od roku 1989, jednak o pierwszych prawdziwie wolnych wyborach w powojennej historii Polski możemy mówić dopiero w kontekście wyborów prezydenckich z 1990 r. oraz parlamentarnych z 1991 r.

Pierwsze wolne wybory w Polsce - prezydenckie

Wybory prezydenckie 1990 r. (25 listopada oraz 9 grudnia) były nie tylko pierwszymi wolnymi wyborami w powojennej Polsce, ale także pierwszymi wyborami prezydenckimi o charakterze powszechnym, ponieważ dotychczas prezydenta Polski wybierało Zgromadzenie Narodowe (połączone obie izby Parlamentu – Sejm i Senat).

Kandydatami do urzędu Prezydenta RP byli Roman Bartoszcze, Włodzimierz Cimoszewicz, Tadeusz Mazowiecki (ówczesny premier), Leszek Moczulski, Stanisław Tymiński, oraz Lech Wałęsa. Wybory cieszyły się zainteresowaniem także innych osób, które jednak nie uzbierały wymaganych do kandydatury 100 tysięcy podpisów obywateli Polski.

W przeddzień wyborów wydawało się, że najsilniejszymi kandydatami w wyborach będzie Lech Wałęsa oraz Tadeusz Mazowiecki, jednak okazało się, że do drugiej tury dostał się L. Wałęsa oraz… nikomu wcześniej

Polecamy również:

  • Okrągły Stół (1989) - geneza, uczestnicy, obrady

    Nazwa Okrągły Stół nawiązuje do trwających 2 miesiące negocjacji między władzami PRL a opozycją (od 4 lutego do 5 kwietnia 1989 r.) – ich celem miało być pokojowa zmiana władzy w Polsce. Obrady Okrągłego Stołu uznawane są za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Więcej »

  • Mała Konstytucja (1992) - postanowienia

    Mała (inaczej niepełna) konstytucja jest aktem prawnym o charakterze przejściowym – jego celem jest uregulowanie najważniejszych problemów ustrojowych (funkcjonowania naczelnych organów państwa, działania jego organów terenowych, gwarancji praw i wolności obywatelskich itp.). Jedną z... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');