Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Konflikt w Jugosławii - udział sił międzynarodowych

Ostatnio komentowane
KOZAK MORDO
JOANDRZEJ • 2018-12-14 09:25:48
to jest po prostu skopiowane z wikipedi a miałem nadzieje o coś co się da zrozumieć
JA • 2018-12-13 21:40:30
jestem kupa lol
kupa!!!!!! • 2018-12-13 16:50:10
lolololo
xdxdxdxd • 2018-12-13 15:38:11
kijowe nie pozdrawiam
dzidek • 2018-12-13 12:10:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Konflikt w byłej Jugosławii, który zakończył się całkowitym rozpadem byłej federacji był jednym z najtragiczniejszych w historii Europy. Wieloletnia wojna (1991-1995) przyniosła proklamowanie niepodległych państw: Chorwacji, Słowenii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, ale także olbrzymie straty w ludziach. Bratobójcza walka zwaśnionych narodów była bezkompromisowa - w jej trakcie dochodziło do ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, masowych egzekucji, gwałtów oraz czystek etnicznych. Wiele ludzi, w poszukiwaniu pokoju, opuściło swoje domy, podążając za kolumnami uchodźców.  

W trakcie trwania konfliktów w krajach byłej Jugosławii, w pomoc uchodźcom oraz próbach zaprowadzenia pokoju zaangażowanych zostało wiele instytucji. Wśród nich najważniejsze: NATO oraz ONZ, których obecność znacznie wpłynęła na losy wojen w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Pojawiało się jednak coraz więcej głosów, że działania podjęte zarówno przez NATO i ONZ były niewystarczające (głosy te nasiliły się szczególnie mocno tuż po odkryciu masakry przeprowadzonej w  Srebrnicy). W związku z powyższym duże zainteresowanie sytuacją na Bałkanach wyraziły USA oraz Republika Federalnych Niemiec.
Do zadań NATO należało

Polecamy również:

  • Wojna w Chorwacji - historia, przebieg, skutki

    Konflikt trwający od 1991 do 1995 roku. Jego bezpośrednią przyczyną było ogłoszenie referendum oraz opowiedzenie się przez ponad 90% Chorwatów za odłączeniem od Jugosławii i niepodległością. Wyniki referendum zostały odrzucone przez zamieszkującą Chorwację ludność serbską, która opowiedziała... Więcej »

  • Wojna w Bośni i Hercegowinie - przyczyny, przebieg, skutki

    Wojna w Bośni i Hercegowinie trwała na przełomie 1992-1995 i zakończyła się porozumieniem w Dayton, podpisanym w listopadzie 1995 roku. Więcej »

  • Wojna w Kosowie - cele, przyczyny, przebieg, skutki

    Bezpośrednią przyczyną wybuchu konfliktu w Kosowie było zniesienie autonomii Kosowa przez władze jugosłowiańskie w 1989 roku. Kosowo i Metochia, będące jedną z dwóch prowincji autonomicznych Jugosławii (obok Wojewodiny), od wieków stanowiło kość niezgody pomiędzy walczącymi o wpływy na tych terenach... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =