Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Konflikt w Jugosławii - udział sił międzynarodowych

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Konflikt w byłej Jugosławii, który zakończył się całkowitym rozpadem byłej federacji był jednym z najtragiczniejszych w historii Europy. Wieloletnia wojna (1991-1995) przyniosła proklamowanie niepodległych państw: Chorwacji, Słowenii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, ale także olbrzymie straty w ludziach. Bratobójcza walka zwaśnionych narodów była bezkompromisowa - w jej trakcie dochodziło do ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, masowych egzekucji, gwałtów oraz czystek etnicznych. Wiele ludzi, w poszukiwaniu pokoju, opuściło swoje domy, podążając za kolumnami uchodźców.  

W trakcie trwania konfliktów w krajach byłej Jugosławii, w pomoc uchodźcom oraz próbach zaprowadzenia pokoju zaangażowanych zostało wiele instytucji. Wśród nich najważniejsze: NATO oraz ONZ, których obecność znacznie wpłynęła na losy wojen w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Pojawiało się jednak coraz więcej głosów, że działania podjęte zarówno przez NATO i ONZ były niewystarczające (głosy te nasiliły się szczególnie mocno tuż po odkryciu masakry przeprowadzonej w  Srebrnicy). W związku z powyższym duże zainteresowanie sytuacją na Bałkanach wyraziły USA oraz Republika Federalnych Niemiec.
Do zadań NATO należało

Polecamy również:

  • Wojna w Chorwacji - historia, przebieg, skutki

    Konflikt trwający od 1991 do 1995 roku. Jego bezpośrednią przyczyną było ogłoszenie referendum oraz opowiedzenie się przez ponad 90% Chorwatów za odłączeniem od Jugosławii i niepodległością. Wyniki referendum zostały odrzucone przez zamieszkującą Chorwację ludność serbską, która opowiedziała... Więcej »

  • Wojna w Bośni i Hercegowinie - przyczyny, przebieg, skutki

    Wojna w Bośni i Hercegowinie trwała na przełomie 1992-1995 i zakończyła się porozumieniem w Dayton, podpisanym w listopadzie 1995 roku. Więcej »

  • Wojna w Kosowie - cele, przyczyny, przebieg, skutki

    Bezpośrednią przyczyną wybuchu konfliktu w Kosowie było zniesienie autonomii Kosowa przez władze jugosłowiańskie w 1989 roku. Kosowo i Metochia, będące jedną z dwóch prowincji autonomicznych Jugosławii (obok Wojewodiny), od wieków stanowiło kość niezgody pomiędzy walczącymi o wpływy na tych terenach... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =