Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jean Monnet - biografia, koncepcja integracji, zasługi

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jean Monnet jest uważany za jednego z tzw. Ojców Europy, ponieważ człowiek ten poświęcił swoje życie realizację idei integracji europejskiej – jego działania przyniosły wymierne efekty, które dzisiaj budują Unię Europejską.

Jean Monnet urodził się w 1888 r. Zdolności osobiste i uzyskana edukacja pozwoliły mu na odniesienie dość szybkiego sukcesu w handlu międzynarodowym. Pozwoliło mu to na zaangażowanie w trakcie I wojny światowej poza polem walki – Jean Monnet pośredniczył w sprawach gospodarczych między Francją i krajami sojuszniczymi. Ze względu na skuteczność działania po zakończeniu I wojny światowej Jean Monnet został zastępcą sekretarza generalnego Ligi Narodów.

W trakcie II wojny światowej Jean Monnet również zajmował się kwestiami gospodarczymi (m.in. dostawami wojennymi) i ponownie skuteczność działania poskutkowała awansem – Jean Monnet został m.in. jednym z zaufanych doradców amerykańskiego prezydenta Roosevelta. Po zakończeniu działań wojennych, Monnet zaangażował się w odbudowę gospodarczą Francji szansę na sukces widząc w jej w intensywnej współpracy z innymi państwami.

Swoje idee jedności Europy Jean Monnet prezentował już w 1943 r. - twierdził on, że państwa kontynentu

Polecamy również:

  • Robert Schuman - biografia, co zrobił dla Europy?

    Robert Schuman – jeden z Ojców integracji europejskiej był Luksemburczykiem, niejako człowiekiem „pogranicza”, co wyraźnie wpłynęło na popieraną przez niego ideę zjednoczonej Europy. Jednym z elementów charakterystycznych dla jego wizji kontynentu było podkreślanie konieczności... Więcej »

  • Konrad Adenauer - biografia, poglądy, dzieła

    Konrad Adenauer to niemiecki polityk i prawnik, przedstawiciel partii chadeckiej, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (RFN). Urodził się w Kolonii w 1876 roku, zmarł zaś w 1967 roku niedaleko Bonn. Od młodości związany był z Chrześcijańską Partią Centrum, podczas studiów prężnie działał... Więcej »

  • Alcide de Gasperi - biografia, poglądy, dzieła

    Alcide de Gasperi to włoski polityk, jeden z „ojców założycieli” Unii Europejskiej, premier i minister spraw zagranicznych powojennych Włoch. Przyszedł na świat w Pieve Tesino (wówczas terytorium w granicach Austro-Węgier) w 1881 roku, zmarł zaś w Borgo Valsugana w 1954 roku. W 1900... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =