Jean Monnet - biografia, koncepcja integracji, zasługi

Jean Monnet jest uważany za jednego z tzw. Ojców Europy, ponieważ człowiek ten poświęcił swoje życie realizację idei integracji europejskiej – jego działania przyniosły wymierne efekty, które dzisiaj budują Unię Europejską.

Jean Monnet urodził się w 1888 r. Zdolności osobiste i uzyskana edukacja pozwoliły mu na odniesienie dość szybkiego sukcesu w handlu międzynarodowym. Pozwoliło mu to na zaangażowanie w trakcie I wojny światowej poza polem walki – Jean Monnet pośredniczył w sprawach gospodarczych między Francją i krajami sojuszniczymi. Ze względu na skuteczność działania po zakończeniu I wojny światowej Jean Monnet został zastępcą sekretarza generalnego Ligi Narodów.

W trakcie II wojny światowej Jean Monnet również zajmował się kwestiami gospodarczymi (m.in. dostawami wojennymi) i ponownie skuteczność działania poskutkowała awansem – Jean Monnet został m.in. jednym z zaufanych doradców amerykańskiego prezydenta Roosevelta. Po zakończeniu działań wojennych, Monnet zaangażował się w odbudowę gospodarczą Francji szansę na sukces widząc w jej w intensywnej współpracy z innymi państwami.

Swoje idee jedności Europy Jean Monnet prezentował już w 1943 r. - twierdził on, że państwa kontynentu są zbyt niewielkie by odnieść powojenny sukces i powinny się zjednoczyć na zasadzie federacji.

Koniecznie należy podkreślić, iż Jean Monnet był współtwórcą tzw. deklaracji Schumana – wygłoszonej przez R. Schumana 9 maja 1950 r. Monnet zaproponował fragment deklaracji dotyczący objęcia sfery wydobycia węgla i produkcji stali tzw. wysoką władzą, czyli instytucją ponadnarodową. Jednym z celów proponowanego rozwiązania było niedopuszczenie do rozwoju przyszłego konfliktu między Francją i Niemcami, ponieważ kluczowa sfera gospodarki będzie kontrolowana z zewnątrz. Propozycja ta stała się podwaliną dla utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a następnie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i ostatecznie Unii Europejskiej.

Kolejnym ważnym udziałem J. Monneta w kierunku integracji europejskiej było założenie w 1955 r. Komitetu dla Zjednoczenia Państw Europy, który w kolejnych latach był istotnym impulsem rozwoju integracji krajów kontynentu w dziedzinie gospodarczej.

Polecamy również:

  • Robert Schuman - biografia, co zrobił dla Europy?

    Robert Schuman – jeden z Ojców integracji europejskiej był Luksemburczykiem, niejako człowiekiem „pogranicza”, co wyraźnie wpłynęło na popieraną przez niego ideę zjednoczonej Europy. Jednym z elementów charakterystycznych dla jego wizji kontynentu było podkreślanie konieczności... Więcej »

  • Konrad Adenauer - biografia, poglądy, dzieła

    Konrad Adenauer to niemiecki polityk i prawnik, przedstawiciel partii chadeckiej, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (RFN). Urodził się w Kolonii w 1876 roku, zmarł zaś w 1967 roku niedaleko Bonn. Od młodości związany był z Chrześcijańską Partią Centrum, podczas studiów prężnie działał... Więcej »

  • Alcide de Gasperi - biografia, poglądy, dzieła

    Alcide de Gasperi to włoski polityk, jeden z „ojców założycieli” Unii Europejskiej, premier i minister spraw zagranicznych powojennych Włoch. Przyszedł na świat w Pieve Tesino (wówczas terytorium w granicach Austro-Węgier) w 1881 roku, zmarł zaś w Borgo Valsugana w 1954 roku. W 1900... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54