Emigracje zarobkowe są rodzajem wyjazdów emigracyjnych wydzielonych ze względu na przyczynę – poszukiwanie lepszej pracy, wyższego wynagrodzenia za pracę - które następnie umożliwią życie na wyższym poziomie. W ostatnich dziesięcioleciach można wskazać na wyraźny wzrost tego typu emigracji, co wpłynęło na to, że dotychczas przeważające przyczyny wyjazdów (polityczne) utraciły na znaczeniu.
Emigracje zarobkowe są bardzo upowszechnione w Europie, co można obserwować także w skali Polski – od momentu wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej i stopniowego otwierania granic państw Europy Zachodniej na polskich pracowników, można zauważyć bardzo znaczne migracje Polaków w poszukiwaniu pracy. Bardzo wiele z nich należy do migracji stałych, choć oczywiście dużą część stanowią także migracje okresowe (także sezonowe), które wiążą się z rodzajem wykonywanej za granicą pracy (przykładem może być praca na uprawach tulipanów w Holandii).
Emigracja zarobkowa - skutki
W przypadku Polski i niejednokrotnie dość prostych pracy wykonywanych przez polskich pracowników, często zdarza się, że po okresowym wyjeździe za pracą dany emigrant wraca do kraju z zebranym kapitałem i rozpoczyna tutaj nowe