Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Imię róży - streszczenie - strona 11

Remigiusz zostaje aresztowany. Wilhelm i Adso przeczesują szpital w poszukiwaniu tajemniczej księgi, niestety okazuje się, że ktoś ich ubiegł.

Tego samego dnia Remigiusz staje przed sądem inkwizycyjnym. Bernard z Gui oskarża go o morderstwo i przynależność do sekty brata Dulcyna. Klucznik zaprzecza, ale rezygnuje z obrony po oświadczeniu Malachiasza, który przyznaje, że Remigiusz oddał w jego ręce listy Dulcyna. Ostatnie oskarżenie przesądziło o winie mnicha. Oszalały Remigiusz pod groźbą tortur przyznaje się nawet do kontaktów z diabłem. Jest to jednoznaczne ze spaleniem na stosie, co oznacza jednocześnie fiasko rozmów legacji. Po procesie Bencjusz przyznaje się Wilhelmowi do kradzieży księgi – ukrył ją w swojej celi. Wieczorem opactwo opuszcza Hubertyn, przekonany o tym, że będzie ścigany przez Bernarda.

Dzień szósty

Podczas nabożeństwa jutrzni zgromadzeni zauważają, że brak Malachiasza. Ten pojawia się spóźniony i w czasie śpiewu upada na ziemię. Umiera. Palce jego dłoni noszą ślady czarnej substancji. Opat mianuje Mikołaja nowym klucznikiem, a Bencjusz otrzymuje posadę nowego bibliotekarza. Krąg podejrzanych zacieśnia się. Wilhelm jest pewien tego, że kluczem do morderstw

Zobacz również

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale.

  Więcej
 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia róży”)....

  Więcej
 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata podejmuje się przeprowadze...

  Więcej
 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Jotka
2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...
Ostatnio komentowane
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14
Co toDYREKTORIATT
Sksiwj • 2020-03-31 16:51:05
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38