Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie - strona 11

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Remigiusz zostaje aresztowany. Wilhelm i Adso przeczesują szpital w poszukiwaniu tajemniczej księgi, niestety okazuje się, że ktoś ich ubiegł.

Tego samego dnia Remigiusz staje przed sądem inkwizycyjnym. Bernard z Gui oskarża go o morderstwo i przynależność do sekty brata Dulcyna. Klucznik zaprzecza, ale rezygnuje z obrony po oświadczeniu Malachiasza, który przyznaje, że Remigiusz oddał w jego ręce listy Dulcyna. Ostatnie oskarżenie przesądziło o winie mnicha. Oszalały Remigiusz pod groźbą tortur przyznaje się nawet do kontaktów z diabłem. Jest to jednoznaczne ze spaleniem na stosie, co oznacza jednocześnie fiasko rozmów legacji. Po procesie Bencjusz przyznaje się Wilhelmowi do kradzieży księgi – ukrył ją w swojej celi. Wieczorem opactwo opuszcza Hubertyn, przekonany o tym, że będzie ścigany przez Bernarda.

Dzień szósty

Podczas nabożeństwa jutrzni zgromadzeni zauważają, że brak Malachiasza. Ten pojawia się spóźniony i w czasie śpiewu upada na ziemię. Umiera. Palce jego dłoni noszą ślady czarnej substancji. Opat mianuje Mikołaja nowym klucznikiem, a Bencjusz otrzymuje posadę nowego bibliotekarza. Krąg podejrzanych zacieśnia się. Wilhelm jest pewien tego, że kluczem do morderstw

Polecamy również:

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale. Więcej »

 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia... Więcej »

 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata... Więcej »

 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu. Więcej »

Komentarze (1)
1 + 5 =
Komentarze
Jotka • 2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...