Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń - strona 3

Makowskiego, inne egzaminy zdawał podstępem lub rzetelną nauką. W końcu otrzymał dyplom magistra prawa i zaczął przygotowywać się do aplikacji w sądzie.

W książce znajdziemy także dość lapidarne i zabawne opowiadania z codziennego życia narratora m.in. o orderze,  który można było kupić za pięć funtów. Autor obywał w tym czasie liczne podróże, podczas których doskonale się bawił, również w towarzystwie alkoholu – ze znakomitych nalewek słynął jego krewny Antoś Romer. Bohater zwiedza Wileńszczyznę, umieszczając przy tym wzmianki o aktualnych wówczas wydarzeniach historycznych, skąd udaje się na północ. Przy tej okazji wspomina i ciekawym trunku o nazwie Trisz Divinis. Melchior Wańkowicz wspomina knajpy i restauracje, w których się stołował, opowiada o wizycie w fabryce cygar.

Pewnego razu pisarz wybrał się nad jezioro Gulbińskie i Zielone (na północ od Wilna), zaś wspólnie z J. Godlewskim odwiedzał powiat by zobaczyć jak wygląda praca ziemian. Jechali przez Nowogródek do Wereskowa Brochockich, byli również u pani Brońskiej i Rajcewiczowej. Podczas tej podróży narrator poznał Protasiewicza, gospodarza, który pomysłowo umieścił w stawie żarówki by w nocy świeciło rybom. Rzeczony

Zobacz również

 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

  Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza była bardzo wysoka, ...

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

  W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

  Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
Ola
2020-03-25 22:01:02
dużo ale na temat. jednak potrzebuje mniej doprecyzowanej odpowiedzi.
Ostatnio komentowane
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
r
r • 2020-03-28 11:19:26