Lord Jim - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

Geneza „Lorda Jima”

„Lord Jim” Josepha Conrada – powieść wydana w 1899 roku, uznawana za jedną z najwybitniejszych powieści zaliczanych do kanonu literatury XX wieku. Rozpoczęła ona XX w. literaturze, była szeroko komentowana i analizowana. Conrad tworząc powieść nowoczesną, nie odżegnuje się od nawiązań do antyku i średniowiecza.

Powieść powstawała w twórczych bólach. Conrad przechodził wówczas kryzys – został ojcem, ta odpowiedzialność go przerosła. Pobiera zaliczkę za nową powieść – „Ocalenie” – w konsekwencji pisze nowelę „Młodość”, gdzie możemy pierwszy raz „spotkać” postać Marlowa – narratora „Jądra Ciemności”, „Gier Losu” oraz „Lorda Jima”. Kryzys twórczy przyniósł problemy finansowe. Różne pomysły i idee wcielał Conrad w życie, zanim powstała właśnie ta powieść – prace nad nią trwały kilka lat i zostały okupione wieloma wyrzeczeniami.

Czas i miejsce akcji „Lorda Jima”

Akcja powieści rozgrywa się w czasach współczesnych Conradowi (koniec XIX w.) Trudno określić konkretnie ramy czasowe opisywanych w utworze wydarzeń ze względu na ich zaburzoną chronologię. Historię Jima poznajemy dzięki opowieściom kolejnych bohaterów (narracja wielogłosowa). Akcja utworu rozgrywa się w Anglii (młodość Jima), na morzach i w portach krain Dalekiego Wschodu, na wyspie Patusan.

„Lord Jim” - bohaterowie

Lord Jim

Człowiek nieszczęśliwy i – rzec można – pechowy. Kolejne niepowodzenia sprawiają, że nie potrafi uwierzyć we własne siły. Bohater tragiczny. Jego życie to ciągła walka o odzyskanie dobrego imienia i poczucia własnej wartości. Zawsze jednak bierze odpowiedzialność za swoje czyny, np. ucieka ze statku, lecz nie ucieka przed sprawiedliwością. Jim zaufał ludziom, którzy chcą go zabić – daje się wykorzystać i dlatego ginie w tragicznych okolicznościach, bo z ręki przyjaciela.

Marlow

Przyjaciel Jima, lituje się nad jego losem i pomaga w znalezieniu nie tylko pracy, ale przede wszystkim miejsca, gdzie zła sława nie dotrze za marynarzem. Kapitan jest również narratorem części utworu, dzięki czemu dowiadujemy się, iż leżało mu na sercu szczęście przyjaciela. Człowiek doświadczony i mądry, stanowi przeciwwagę dla Jima; być może właśnie na zasadzie przeciwieństw charakterów ta przyjaźń między mężczyznami trwa do końca.

Polecamy również:

  • Lord Jim - plan wydarzeń

    1. Praca Jima – akwizytor w portach 2. Spełnienie marzeń o pływaniu 3. Statek szkoleniowy Więcej »

  • Lord Jim - problematyka

    Powieść Conrada to tragiczna historia życia młodego marynarza, który w kluczowym momencie swojego życia popełnia błąd i postanawia ponieść jego konsekwencje. Jima poznajmy dzięki relacjom jego znajomych, towarzyszy rejsów i przypadkowych świadków jego procesu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43