Ojciec Goriot - streszczenie - strona 15

pogrzeb jest więc niezwykle skromny. Biorą w nim udział tylko Eugeniusz i służący Krzysztof. Jednak w chwili, gdy umieszczano trumnę w karawanie, pojawiły się dwie karety ozdobione herbami... puste – jedna hrabiego de Restaud, druga barona de Nucingen. Przyłączyły się do orszaku i odprowadziły kondukt na cmentarz. Gdy uroczystość się kończy, Eugeniusza nie stać nawet na napiwek dla grabarzy, musi pożyczyć od Krzysztofa.

Gdy Eugeniusz zostaje sam, obejmuje wzrokiem Paryż. Patrzy na miejsce między placem Vendome a kopułą Inwalidów, gdzie żyją wyższe sfery, do których chciał się dostać. „Teraz się spróbujemy!” – mówi, rzucając wyznanie temu światu. Wybiera się na obiad do pani de Nucingen.

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25