Christiane Vera Felscherinow, My, dzieci z dworca ZOO – opracowanie

Geneza i gatunek

Autobiograficzna powieść Christiane Felscherinow została wydana w Niemczech w 1978 roku, a w Polsce miała swoje wydania w latach: 1984, 1987 oraz 1997. Jest to książka o charakterze dokumentalnym, oparta na rozmowach dwóch niemieckich dziennikarzy z Christiane F,. narkomanką z Berlina Zachodniego. Początkowo rozmowy ukazywały się w formie artykułów prasowych, jednak po dwóch miesiącach materiał okazał się tak obszerny, że zdecydowano się na wydawnictwo książkowe, które przyniosło autorce wspomnień i jednocześnie ich bohaterce światową sławę.

 

Tematyka

Wydarzenia opisane w powieści rozgrywały się w latach 70. XX wieku, a dokładnie między 1975 a 1978 rokiem, na terenie Berlina Zachodniego w okolicy dworca kolejowego. Był to czas rozwijającej się wśród młodzieży mody na narkotyki i prostytucję, która stanowiła dla wielu nastolatków sposób na życie. Takim wpływom uległa również piętnastoletnia Christiane, której sytuację psychiczną pogarszały dodatkowo nienajlepsze stosunki z matką.

W toku narracji czytelnik poznaje okoliczności sprowadzenia się bohaterki do Berlina oraz jej pierwsze wrażenia z nowej okolicy. Nie znajdując ujścia dla swoich ambitnych marzeń i planów dziewczyna wpada w nieodpowiednie towarzystwo i ulega presji społecznej, co kończy się dla niej tragicznie.

 

Problematyka

Książka Christiane F. jest pozycją skierowaną do młodzieży i w swoim założeniu ma stanowić dla niej przestrogę, wykazując zgubny wpływ narkotyków na ogląd rzeczywistości i siebie samego. Realistyczne i drastyczne opisy, jakie czytelnik może odnaleźć na kartach powieści, służyć miały jego uwrażliwieniu na zjawisko narkomanii i prostytucji oraz zwrócić uwagę na ich szkodliwe, nieraz tragiczne i śmiertelne konsekwencje. Choć My, dzieci z dworca ZOO została wydana ponad trzydzieści lat temu, nie straciła bynajmniej na aktualności – we współczesnym świecie, gdzie wśród młodzieży upowszechnia się przekonanie o potrzebie lekkości i beztroskości życia, problemy poruszone przez Christiane F. wydają się być poważnymi i realnie zagrażającymi.

 

Recepcja

Spisana historia życia Christiane F. spotkała się z dużą falą krytycyzmu. Książce zarzucano przede wszystkim zbyt drastyczny i dosłowny język, niedostosowany do możliwości percepcyjnych młodzieży. Rzeczywiście w powieści odnaleźć można bardzo żywy i dobitny opis rytuałów narkotykowych i prostytucyjnych, silnie oddziaływujących na wrażliwość odbiorcy. Bez tego zabiegu nie byłoby jednak możliwe zrealizowanie zasadniczego celu wydania opowieści pisarki – skutecznego wpływu na wyobraźnię czytelnika, jego sposób postrzegania świata i problemów społecznych.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31