Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Paweł Huelle, Mercedes Benz - opracowanie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Powieść Pawła Huelle ukazała się drukiem w 2001 roku i została odebrana przez środowisko krytyków dwojako. Jedni odnosili się do niej niezwykle pozytywnie i z entuzjazmem, a inni zarzucali mu przesadne naśladownictwo, wręcz pastisz względem Bohumila Hrabala. Była to kolejno druga powieść pisarza. W roku swojego wydania książka została odznaczona paszportem „Polityki”.

Inspiracje hrabalowskie

W pewnym sensie powieść Pawła Huelle stanowi hołd dla twórczości stylu czeskiego mistrza słowa. Po Hrabalu przejmuje bowiem Huelle pomysł na fabułę, ale również rozwiązania językowe. Autor zainspirował się konkretnie czeskim opowiadaniem Wieczorna jazda. Hrabalowska jest gawędowa forma wypowiedzi, balansowane na granicy zmyślenia i prawdy, co poniekąd pełni funkcje terapeutyczną w stosunku do obu bohaterów Huelle. Obaj twórcy w swoich utworach sięgają po historie rodzinne, które mają kluczowe znaczenie dla ich działania. Różne są jednak skutki ich opowieści – u Hrabala bohater zdający na prawo jazdy na motocykl snuje swoje wspomnienia sprowokowany przez instruktora. Nie tuszują one również jego błędów podczas jazdy. Bohater Wieczornej jazdy co chwila musi wznawiać historię. W powieści

Polecamy również:

  • Paweł Huelle, Ostatnia Wieczerza - streszczenie

    Akcja powieści Pawła Huelle rozgrywa się w ciągu jednego dnia i dotyczy uczestników projektu artystycznego niejakiego Mateusza (jak się okaże będzie to nawiązanie do okoliczności powstania obrazu „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Macieja Świeszewskiego). Więcej »

  • Weiser Dawidek - streszczenie

    W pokoju dyrektora szkoły przesłuchiwani są trzej przyjaciele: Szymon, Piotr i Paweł. Rzecz dotyczy zniknięcia ich szkolnych kolegów: Elki i Weisera Dawidka. Jako pierwszy odpowiada Szymon. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =