Niemcy - streszczenie

Akt pierwszy

Akcja toczy się w małym miasteczku w okupowanej Polsce. Do kancelarii posterunku żandarmerii, gdzie służbę pełni żandarm Hoppe, wchodzi młynarz Schulz, prowadząc dwunastoletniego żydowskiego chłopca. Wyjaśnia, że znalazł go w zagajniku, przyprowadził go, by Hoppe mógł się rozerwać. Hoppe zostaje sam z dzieckiem. Okazuje się, że chłopiec stracił rodziców i siostrę, został na świecie sam, od dwóch tygodni krył się w lesie, jest głodny i obdarty. Hoppe waha się, co zrobić. Nie chce zabijać dziecka, ale widząc, że Schulz kręci się wokół posterunku, obawia się o los swój i swojej rodziny. W końcu wychodzi z chłopcem na zewnątrz, a po chwili słychać strzał. Hoppe wraca na posterunek i każe Jurysiowi sprzątnąć ciało, sam zaś kontynuuje pakowanie walizki, ponieważ wybiera się na obchody trzydziestolecia pracy naukowej profesora Sonnenbrucha.

Akcja toczy się w prowincjonalnym mieście w okupowanej Norwegii. Willi, syn profesora  Sonnenbrucha, żegna się z kochanką przed wyjazdem do Getyngi, gdzie jego ojciec obchodzi jubileusz pracy naukowej. Marika prosi go, by przyjął panią Soerensen. Willi jest niezadowolony, że dziewczyna wtrąca się w jego spawy, ale każe wpuścić kobietę. Pani Soerensen przychodzi w sprawie syna, który został aresztowany. Willi kupuje od niej cenny rodowy naszyjnik, za zbyt niską cenę. W zamian informuje, że chłopak się im „wymknął”, daje matce złudną nadzieję, choć wie, że chłopak zmarł rano w wyniku tortur.

Akcja przenosi się do okupowanej Francji. Ruth Sonnenbruch, córka profesora, która jest artystką, w drodze do Getyngi zatrzymuje się w oberży. Okazuje się, że w miasteczku odbywa się egzekucja siedmiu zakładników. Wszyscy mieszkańcy są zmuszeni być świadkami tego wydarzenia. Ruth także decyduje się pójść w zamian za barmankę, która się opiera, ponieważ jednym ze skazanych jest jej ojciec.

Akt drugi

Akcja toczy się w Getyndze, w willi profesora Sonnenbrucha. Profesor nie przyjmuje od córki koniaku, który przywiozła mu z Francji, ponieważ nie chce niczego „stamtąd”. Chce się odciąć od tego, co się dzieje na ziemiach okupowanych. Z rozmowy z żoną Bertą i córką wynika, że profesor nie popiera polityki niemieckiej. Później rozmowa schodzi na Liesel, wdowę po synu profesora – Eryku, która straciła też dzieci i dom, a teraz czuje tylko nienawiść.

Przybywa Hoppe ze swoim trzynastoletnim synem, Heine. Profesorowi nie podoba się jego mundur żandarma, dociekliwie pyta o to, czym się zajmuje, ale Hoppe unika jednoznacznej odpowiedzi, sugeruje jednak, że wolałby być w domu przy żonie i dzieciach. Po wyjściu żandarma, żona robi profesorowi wyrzuty, że źle potraktował gościa i że powinien być bardziej ostrożny w tym, co mówi. Zdaniem profesora „Niemcy rozstali się ze swoim pięknem i dobrem, wkraczając na drogę szaleństwa”. Profesor nie może się pogodzić ze śmiercią syna, który zginął pod Stalingradem. Berta natomiast wydaje się dumna, że umarł na polu walki.

Pojawia się Willi, który czule wita się z matką. Po wyjściu profesora Berta skarży się na męża. Zarzuca mu, że nie interesuje się sytuacją Niemiec, nie podziela radości ze zwycięstw, najchętniej w ogóle nie opuszczałby swojego laboratorium.

Profesor rozmawia z Ruth, wyjaśnia jej, że nie podróżuje po Europie, ponieważ „nie może jako uczciwy Niemiec spojrzeć przyjaciołom prosto w oczy”. Ruth go nie rozumie, sama nie czuje wyrzutów sumienia. Profesor wstydzi się też tego, co robi jego syn. Ruth broni brata mówiąc, że nie miał wyboru, musiał wstąpić do Hitlerjugend i tam wychowano go tak, a nie inaczej. Zza kotary wyłania się Joachim Peters, dawny asystent profesora,

Polecamy również:

 • Niemcy - plan wydarzeń

  1. Śmierć Chaimka z rąk Hoppego 2. Wizyta pani  Soerensen u Willego 3. Egzekucja francuskich zakładników. Więcej »

 • Niemcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Leon Kruczkowski, który należał do lewicowego frontu walki przeciw faszyzmowi, wiele uwagi poświęcał rozwojowi tej ideologii. Przestrzegał przed faszyzmem także po wojnie, jednocześnie walcząc o rozróżnienie pojęć „Niemiec” i „hitlerowiec”. Więcej »

 • Niemcy - bohaterowie

  Profesor Walter Sonnenbruch - jest wybitnym naukowcem w dziedzinie biologii. Ma dwoje dzieci, a jednego syna stracił na wojnie. Profesor nie popiera działań faszystów, stara się od nich odciąć, zamyka się w swoim świecie, w swoim laboratorium i nie dopuszcza do siebie wieści ze świata. Nie chce słuchać... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 4 =
Artur
2017-01-23 19:39:52
W tym opracowaniu pada sformułowanie faszysta zamiast nazista.
kkk
2016-10-16 16:15:32
szalu nie robi
hitler
2016-02-22 15:21:10
no szczeze to lipa
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
a.....
• 2023-12-01 09:03:43
Prosze
• 2023-11-30 20:33:57
Wynik działania 4 + 4 = 8
• 2023-11-28 19:45:38
bardzo zły
• 2023-11-28 18:48:02
jest oki
• 2023-11-28 17:25:48