Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jacek Dukaj, Katedra – streszczenie, plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Narratorem opowiadania Jacka Dukaja jest ksiądz imieniem Pierre Lavone, który właśnie odwiedza planetoidę, na której pochowany został święty – Izmir Predú, wokół którego grobu działy się rozmaite cudowne rzeczy. Ksiądz ma za zadanie sporządzenie raportu o tych wydarzeniach, a następnie przekazać go swoim kościelnym przełożonym by mogli podjąć decyzję o ich autentyczności. Wówczas asteroida będzie mogła odlecieć lub trzeba będzie podjąć dodatkowe środki by utrzymać ją w zasięgu ludzkości.

Bohater snuje wspomnienia na temat obecności człowieka na całej serii planetoid nazwanych Izmiraidami. Izmir miał być dowódcą załogi holownika kosmicznego, który awaryjnie lądował na niezamieszkałej wówczas asteroidzie, czekając na pomoc. By zapewnić załodze odpowiednią do przeżycia ilość tlenu, dowódca popełnił samobójstwo, a czyn ten odbił się szerokim echem w świecie. Poskutkowało to wytworzeniem się swoistego kultu Izmira i zaczęto organizować pielgrzymki na legendarną planetoidę. Któregoś razy nieopodal grobu bohatera doszło do uzdrowienia Kottera Ugerzo, jednego z ważnych biznesmenów korporacyjnych. Jako wyraz wdzięczności, człowiek ten sfinansował zbudowanie przy grobie ogromnej

Polecamy również:

  • Jacek Dukaj, Katedra – opracowanie

    Opowiadanie autorstwa Jacka Dukaja należy do gatunku science-fiction – zostało napisane i opublikowane w 2000 roku. Autor umieścił je w zbiorze tekstów pt. W kraju niewiernych. Utwór został uznany za najlepsze opowiadanie tego roku i uhonorowany Nagrodą imienia Janusza Zajdla. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =