Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony – opracowanie

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Opowiadanie Kapelusz Pani Wrony znajduje się w zbiorze tekstów Danuty Parlak, o tym samym tytule. Akcja wszystkich opowiadań toczy się w lesie lub na łące, a ich bohaterami są zwierzęta. Fabuła opowieści rozpoczynającej tom ma charakter niemal kryminalny – opiera się bowiem na procesie śledztwa w sprawie tajemniczego zniknięcia wspaniałego kapelusza Pani Wrony.

Problematyka

Danuta Parlak wskazuje w opowiadaniu na kilka ważnych problemów: kwestię umiejętności wybaczania, odrzucenia pysznej postawy czy gotowości do poświęcenia dla innych.

Język i styl

Autorka z dużą dozą dowcipu, ironii i humoru opowiada perypetie mieszkańców lasu. Dzięki temu znaczenia opowiadań są dla odbiorców (dzieci) czytelnie i zrozumiałe. Całość zbioru dopełniają wspaniałe, sugestywne ilustracje, która wzmacniają przekaz tekstu.

Przesłanie

Tekst pokazuje jak dobra materialne, które nas otaczają, stają się dla nas najważniejszymi w życiu i stanowią główny cel naszych dążeń, co jest postawą zgubną. To przecież nie przedmioty, które posiadamy są najcenniejsze ale wartości, których nie da się namacalnie zbadać. Jedną z nich jest umiejętność dzielenia się z innymi – dzięki niej zyskujemy więcej niż mogłoby się nam wydawać m.in. własną satysfakcję z udzielenia pomocy innym czy po prostu wdzięczność.

Polecamy również:

  • Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony – bohaterowie

    Tytułowa bohaterka opowiadania, mieszkanka lasu, która słynie z modnych strojów oraz nakryć łebka. To właśnie wokół jednego z jej okazałych kapeluszy rozgrywa się akcja całego utworu. Wrona jest typową kobietą-modnisią, ale zachowującą klasę. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =