Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony – opracowanie

Geneza

Opowiadanie Kapelusz Pani Wrony znajduje się w zbiorze tekstów Danuty Parlak, o tym samym tytule. Akcja wszystkich opowiadań toczy się w lesie lub na łące, a ich bohaterami są zwierzęta. Fabuła opowieści rozpoczynającej tom ma charakter niemal kryminalny – opiera się bowiem na procesie śledztwa w sprawie tajemniczego zniknięcia wspaniałego kapelusza Pani Wrony.

Problematyka

Danuta Parlak wskazuje w opowiadaniu na kilka ważnych problemów: kwestię umiejętności wybaczania, odrzucenia pysznej postawy czy gotowości do poświęcenia dla innych.

Język i styl

Autorka z dużą dozą dowcipu, ironii i humoru opowiada perypetie mieszkańców lasu. Dzięki temu znaczenia opowiadań są dla odbiorców (dzieci) czytelnie i zrozumiałe. Całość zbioru dopełniają wspaniałe, sugestywne ilustracje, która wzmacniają przekaz tekstu.

Przesłanie

Tekst pokazuje jak dobra materialne, które nas otaczają, stają się dla nas najważniejszymi w życiu i stanowią główny cel naszych dążeń, co jest postawą zgubną. To przecież nie przedmioty, które posiadamy są najcenniejsze ale wartości, których nie da się namacalnie zbadać. Jedną z nich jest umiejętność dzielenia się z innymi – dzięki niej zyskujemy więcej niż mogłoby się nam wydawać m.in. własną satysfakcję z udzielenia pomocy innym czy po prostu wdzięczność.

Zobacz również

 • Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony – bohaterowie

  Tytułowa bohaterka opowiadania, mieszkanka lasu, która słynie z modnych strojów oraz nakryć łebka. To właśnie wokół jednego z jej okazałych kapeluszy rozgrywa się akcja całego utworu. Wrona jest typową kobietą-modnisią, ale zachowującą klasę.

  Więcej

Losowe zadania

 • Rzut w górę

  Jasio wyrzucił w górę leżąca na ziemi piłkę o wadze 1kg, piłka ta miała początkową szybkość 30 m/s. Oblicz czas wznoszenia się piłki oraz czas spadania.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Znajdź dopełnienie w zdaniu

  Znajdź w zdaniach dopełnienie. Ania nie znalazła tej ulicy. Wojtek przyglądał się brązowemu kotu. Antek zobaczył na niebie latający balon. Marek wyszedł z psem na spacer. Ola opowiadała o tej nowej Marcie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wyjaśnij opisane zjawisko i uzasadnij równaniem reakcji

  Na szalkach wagi umieszczono 2 zlewki – jedna zawierała chlorek potasu, druga wodorotlenek potasu, a następnie pozostawiono nie zasłonięte na dzień. Nazajutrz jedna z szalek obniżyła się, co wskazuje na przyrost masy. Wskaż, która szalka ze zlewką obniżyła się i wyjaśnij zachodzące zjawisko, zapisując odpowiednie r&oacu...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przekształcenia liści

  Wymień i krótko scharakteryzuj przekształcenia liści.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Stosunek energii kinetycznej do potencjalnej

  Oblicz, jaki jest stosunek energii potencjalnej do  kinetycznej paralotniarza lecącego na wysokości 4,5 km nad Ziemią, jeżeli na tej wysokości ma prędkość 20 m/s, a paralotniarz wraz z całym sprzętem waży łącznie 120 kg.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28