Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony – opracowanie

Geneza

Opowiadanie Kapelusz Pani Wrony znajduje się w zbiorze tekstów Danuty Parlak, o tym samym tytule. Akcja wszystkich opowiadań toczy się w lesie lub na łące, a ich bohaterami są zwierzęta. Fabuła opowieści rozpoczynającej tom ma charakter niemal kryminalny – opiera się bowiem na procesie śledztwa w sprawie tajemniczego zniknięcia wspaniałego kapelusza Pani Wrony.

Problematyka

Danuta Parlak wskazuje w opowiadaniu na kilka ważnych problemów: kwestię umiejętności wybaczania, odrzucenia pysznej postawy czy gotowości do poświęcenia dla innych.

Język i styl

Autorka z dużą dozą dowcipu, ironii i humoru opowiada perypetie mieszkańców lasu. Dzięki temu znaczenia opowiadań są dla odbiorców (dzieci) czytelnie i zrozumiałe. Całość zbioru dopełniają wspaniałe, sugestywne ilustracje, która wzmacniają przekaz tekstu.

Przesłanie

Tekst pokazuje jak dobra materialne, które nas otaczają, stają się dla nas najważniejszymi w życiu i stanowią główny cel naszych dążeń, co jest postawą zgubną. To przecież nie przedmioty, które posiadamy są najcenniejsze ale wartości, których nie da się namacalnie zbadać. Jedną z nich jest umiejętność dzielenia się z innymi – dzięki niej zyskujemy więcej niż mogłoby się nam wydawać m.in. własną satysfakcję z udzielenia pomocy innym czy po prostu wdzięczność.

Polecamy również:

  • Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony – bohaterowie

    Tytułowa bohaterka opowiadania, mieszkanka lasu, która słynie z modnych strojów oraz nakryć łebka. To właśnie wokół jednego z jej okazałych kapeluszy rozgrywa się akcja całego utworu. Wrona jest typową kobietą-modnisią, ale zachowującą klasę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Tekst nie jest całkowicie prawdziwy. Do roku 1942, a przypominam, że Niemcy napadli na P...
Karol • 2021-04-19 21:37:00
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Marta • 2021-04-19 19:23:19
ja z tego robię plakat :)
kamyq • 2021-04-19 18:17:18
ezz
wdadad • 2021-04-19 17:41:35
ez
marek • 2021-04-19 14:57:37