Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Henryk Ibsen Dzika kaczka - streszczenie

AKT PIERWSZY

U Werlego trwa przyjęcie. Podczas gdy goście jedzą obiad, dwaj lokaje rozmawiają na temat stosunków łączących Werlego i panią Sörby. Krążą pogłoski, iż ci dwoje spotykają się potajemnie. Może to być prawdą, zwłaszcza w kontekście dość szumnej młodości Werlego. Zdziwienie jednego z lokajów (Jensenie) budzi fakt, iż stary Werle ma syna. Drugi z lokajów (Pettersen) opowiada o synu Werlego – Gregersie – który mieszka daleko i pracuje w fabryce, a do domu ojca nie przyjeżdżał od lat.

W tym momencie jeden z lokajów przychodzi z informacją, iż przybył jakiś starszy człowiek, który koniecznie chce się dostać do kantoru. Pettersen widząc, iż owym starcem jest Ekdal, wpuszcza go (aczkolwiek niechętnie). Przykazuje Ekdalowi, by nie wracał tą samą drogą. Ekdal obiecuje, że tego nie zrobi, ale zależy mu na spotkaniu z Grobergiem, który jest jeszcze w kantorze.

Lokaje rozmawiają o starym Ekdalu. Pettersen mówi, iż Ekdal był kiedyś porucznikiem i majętnym człowiekiem. Zajmował się handlem drzewem i prowadził wspólnie ze starym Werle fabrykę, w której pracuje teraz Gregers. Niestety Ekdal zbankrutował.

Obiad dobiega końca i goście przechodzą do salonu muzycznego na kawę. Rozmawiają

Zobacz również

 • Dzika kaczka - plan wydarzeń

  1. Przyjęcie u Werlego 2. Podczas przyjęcia dwóch lokajów rozmawia o panu Werle i pani Sörby 3. Stary Ekdal przychodzi do kantoru 4. Gregers i Hjalmar rozmawiają o starych czasach

  Więcej
 • Dzika kaczka - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka)

  Ibsen napisał „Dziką kaczkę” w 1884 r. Sam pomysł umieszczenia wątku dzikiej kaczki w utworze mógł zaczerpnąć z tez Darwina (dzikie kaczki w niewoli podlegają stopniowej degeneracji), bądź też z wiersza „Welhalvena”, w którym ptak raniony przez myśliwego idzie na dno morza i tam ginie.

  Więcej
 • Dzika kaczka - bohaterowie

  Stary Werle - stary Werle to ojciec Gregersa. Wdowiec, bogaty fabrykant. Prowadzi rozległe interesy w mieście. Ma także fabrykę w górach, w której pracuje jego syn. Z synem nie widział się od piętnastu lat. Gdy tylko mężczyźni spotykają się, dochodzi do kłótni. W młodości miewał romanse.

  Więcej
 • Znaczenie tytułu Dzika kaczka

  -

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28