Cudowna podróż - bohaterowie

Nils Holgersson ma czternaście lat. Mieszka wraz z rodzicami we wsi Vestvemmenhӧg na południu Szwecji. Jest wysoki, szczupły i piegowaty, ma włosy koloru lnu. W okolicy słynie ze swej złośliwości oraz okrucieństwa względem zwierząt. To leń i psotnik, jest krnąbrny, stroni od nauki. Zajmuje się pasaniem gęsi. Jedyne osoby, o których ciepło się wyraża to Aza i Mats. Rodziców nie szanuje, wciąż przysparza im zmartwień. Za okrutne potraktowanie krasnoludka sam zostaje zamieniony w skrzata. Jako Paluszek przemierza Szwecję wraz ze stadem dzikich gęsi i gąsiorem swoich rodziców. Podróż umożliwia mu nie tylko poznanie ojczystych ziem, ale przede wszystkim – wewnętrzną przemianę. Paluszek pomaga napotkanym ludziom i zwierzętom, poznaje prawa rządzące światem przyrody, uczy się szacunku do wszystkiego, co go otacza, oraz odpowiedzialności za przyjaciół. Staje się altruistą, który potrafi przedłożyć cudze dobro nad własne, dzięki czemu odzyskuje ludzką postać.

 

Państwo Holgersson są rodzicami Nilsa. To ludzie prości, ubodzy, ale uczciwi, dumni i pracowici. Martwi ich zachowanie syna, który każdego dnia przysparza im nowych zmartwień. Popadają w długi, ponieważ pan Holger daje poręczenie bratu, a koń, którego kupuje, okazuje się kulawy. Małżeństwo rozważa sprzedaż gospodarstwa, jednak martwi się o syna, który nie będzie miał gdzie wrócić. Choć podejrzewają chłopca o kradzież gąsiora i ucieczkę z domu, nie przestają go kochać i oczekują jego powrotu.

 

Marcin jest rocznym gąsiorem urodzonym w Skanӧr i od jesieni należącym do państwa Holgerssonów. Wygląda okazale, ma lśniące białe pióra. To ptak ciekawy świata do tego stopnia, że decyduje się ruszyć w podróż z dzikimi gęśmi. Mimo iż jest dużo od nich słabszy, nie ustaje w drodze, dając dowód swojemu uporowi i wytrwałości. Zyskuje uznanie dzikich ptaków, które przyjmują go do stada. Okazuje się wspaniałym i wiernym przyjacielem. W podróży poznaje gąskę Miluchnę, która zostaje jego żoną i matką jego piskląt.

 

Akka z Kebnekajse ma ponad sto lat. Jest przewodniczką stada dzikich gęsi, pełni także funkcję mentorki – doradza ptakom w kwestii wysiadywania jaj i opieki nad pisklętami. Gardzi gęśmi domowymi, dlatego Marcinowi tak bardzo zależy na jej uznaniu. Jest gęsią bardzo mądrą, rozsądną i przewidującą. Cieszy się powszechnym szacunkiem innych zwierząt, które często proszą ją o radę. Wychowała orła, traktowała go jak syna. Miłością obdarza także Paluszka, o którego dba jak o pozostałych członków stada.

 

Yksi, Kaksi, Kolme, Nelie, Isi, Kusi i sześć młodych gęsi – stado, którego przewodniczką jest Akka.

 

Aza i Mats Assarsson są rodzeństwem przemierzającym Szwecję w poszukiwaniu ojca. Przed laty ich ubodzy, ale życzliwi innym rodzice przyjęli pod swój dach chorą kobietę, na którą Cyganka miała rzucić urok. Nie wygnali jej, mimo że i im groziła klątwa. Kobieta umarła, a gruźlicą zaraziła dwoje z czworga rodzeństwa. Po śmierci dzieci bliski szaleństwa ojciec opuścił rodzinę i wkrótce słuch o nim zaginął. Matka tułała się po kraju z Azą i Matsem w poszukiwaniu pracy. Wkrótce i ona zmarła.

Aza ma trzynaście lat, jest cicha i poważna. O rok młodszego Matsa cechują gadatliwość i wesołe usposobienie.

To dzieci pracowite i wytrwale, które potrafią same o siebie zadbać. Są dumne i honorowe, nigdy nie zniżyłyby się do żebrania. Ciężko pracują. Pasą gęsi, Aza przyrządza lekarstwo na kaszel, Mats rzeźbi zabawki z drewna, pomaga też ludziom w załatwianiu interesów. Jest na tyle godny zaufania, że powierza mu się do przeniesienia całkiem spore sumy. W podróży przez Szwecję pomagają im dobrzy ludzie – udzielają

Polecamy również:

Komentarze (8)
Wynik działania 5 + 4 =
Kub
2023-10-20 07:28:12
Ok
Idiotka
2022-05-04 14:14:51
nie pomogło ale troche a mi to pilnie potrzebne było
MCHOINSKA
2021-02-09 10:57:23
Nie pomogło mi to w niczym chciałam się dowiedzieć czy nie zmienił się w człowieka
majora
2020-10-14 16:10:37
buu... chociaż z jednej strony nie tak złe. i sorka za tamte komentarze
Nick
2020-05-11 12:45:18
Nie no... Fajna ta stronka sorka to był żarcik xdd
majora
2020-05-08 09:12:48
ta strona jest najlepsza
majora
2020-05-07 19:13:59
ten tekst jest bardzo ładny
Mb
2020-04-06 16:05:02
To niezła strona
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44