Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cudowna podróż - tytuł, czas, miejsce akcji, wątki, baśniowość, motywy

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tytuł

Tytułowej cudownej podróży przypisać można dwojakie znaczenie. W sensie dosłownym jest to wędrówka nosząca znamiona niezwykłości, nadprzyrodzoności. Fantastyczny jest środek transportu, którym porusza się Nils, jest to bowiem grzbiet gęsi domowej. W sensie metaforycznym natomiast jest to rodzaj wędrówki w głąb siebie, która umożliwi głównemu bohaterowi zweryfikowanie jego postaw wobec świata. Cudowność tej podróży sprowadza się do wspaniałych efektów, jakie przynosi. Nils ulega całkowitej przemianie wewnętrznej.

 

Czas i miejsce akcji

Akcja „Cudownej podróży” toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Rozpoczyna się wczesną wiosną. Dzień, w którym Nils zostaje zaklęty w skrzata i rozpoczyna podróż na grzbiecie gąsiora Marcina, przypada na 20 marca. Szwecja jest jeszcze skuta lodem, jednak przyroda powoli budzi się do życia. Do celu podróży stado dociera 19 czerwca. W drogę powrotną bohaterowie wyruszają 1 października. Akcja kończy się, gdy Nils wraca do domu. Wydarzeniem zamykającym fabułę jest pożegnanie ze stadem przypadające na 9 listopada.

Książka Selmy Lagerlöf to klasyczna powieść drogi, dlatego akcja przenosi się z miejsca na miejsce, by w efekcie objąć teren całej Szwecji.

Polecamy również:

 • Cudowna podróż - streszczenie

  TOM I Jest 20 marca. Państwo Nilssonowie wybierają się do kościoła. Ich niegrzeczny syn postanawia zostać w domu. Ojciec poleca mu zająć się czytaniem Biblii. Chłopiec niechętnie siada do lektury, nad którą zasypia. Obudziwszy się, zauważa w izbie krasnoludka. Udaje mu się go złapać, jednak skrzat ucieka, a... Więcej »

 • Cudowna podróż - plan wydarzeń

  TOM I 1. Wyjście rodziców Nilsa do kościoła. 2. Drzemka nad Biblią. 3. Schwytanie krasnoludka. 4. Przemiana w skrzata. Więcej »

 • Cudowna podróż - bohaterowie

  Nils Holgersson ma czternaście lat. Mieszka wraz z rodzicami we wsi Vestvemmenhӧg na południu Szwecji. Jest wysoki, szczupły i piegowaty, ma włosy koloru lnu. W okolicy słynie ze swej złośliwości oraz okrucieństwa względem zwierząt. Więcej »

 • Cudowna podróż - problematyka

  „Cudowna podróż” jest przede wszystkim opowieścią o dojrzewaniu, o drodze, jaką musi przebyć młody człowiek, by poznać wartości, którym warto w życiu hołdować. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');