Cudowna podróż - tytuł, czas, miejsce akcji, wątki, baśniowość, motywy

Tytuł

Tytułowej cudownej podróży przypisać można dwojakie znaczenie. W sensie dosłownym jest to wędrówka nosząca znamiona niezwykłości, nadprzyrodzoności. Fantastyczny jest środek transportu, którym porusza się Nils, jest to bowiem grzbiet gęsi domowej. W sensie metaforycznym natomiast jest to rodzaj wędrówki w głąb siebie, która umożliwi głównemu bohaterowi zweryfikowanie jego postaw wobec świata. Cudowność tej podróży sprowadza się do wspaniałych efektów, jakie przynosi. Nils ulega całkowitej przemianie wewnętrznej.

 

Czas i miejsce akcji

Akcja „Cudownej podróży” toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Rozpoczyna się wczesną wiosną. Dzień, w którym Nils zostaje zaklęty w skrzata i rozpoczyna podróż na grzbiecie gąsiora Marcina, przypada na 20 marca. Szwecja jest jeszcze skuta lodem, jednak przyroda powoli budzi się do życia. Do celu podróży stado dociera 19 czerwca. W drogę powrotną bohaterowie wyruszają 1 października. Akcja kończy się, gdy Nils wraca do domu. Wydarzeniem zamykającym fabułę jest pożegnanie ze stadem przypadające na 9 listopada.

Książka Selmy Lagerlöf to klasyczna powieść drogi, dlatego akcja przenosi się z miejsca na miejsce, by w efekcie objąć teren całej Szwecji. Jedne miejsca mały bohater podziwia z lotu ptaka, w innych wraz z towarzyszami zatrzymuje się na dłużej, poznając ich historię, topografię, zabytki czy mieszkańców. Swoją podróż Nils rozpoczyna w rodzinnej Skanii, krainie najbardziej wysuniętej na południe kraju. Stado kolejno przemierza Blekinge, Olandię, Gotlandię, Smalandię, Västmanland, Dalarnę, Upplandię, Hälsingland, Gästrikland, Medelpad, Angermanland, Västerbotten i dociera do Laponii. Droga powrotna wiedzie przez Jämtlandię, Härjedalen, Dalarnę, Värmland, Dalsland, Bohuslän, Västgotlandię, Halland, by zakończyć się w Skanii.

 

 

 

Wątki

W sferze fabularnej „Cudownej podróży” splatają się ze sobą dwa wątki – historia podróżującego wraz z dzikimi gęśmi Nilsa oraz poszukujących ojca Azy i Matsa. Losy młodych bohaterów toczą się niezależnie od siebie. Inne cele przyświecają Nilsowi, który pragnie przeżyć przygodę, inne Azie i Matsowi walczącym o swoją przyszłość. O ile Nilsowi w podróży towarzyszy stado, którego członkiem się staje, o tyle Aza i jej brat przemierzają Szwecję samotnie, zdani na łaskę i niełaskę obcych ludzi oraz własny spryt. Ich drogi jednak kilka razy się przecinają. Nils wywołuje pożar w chatce należącej do dzieci, te z kolei w trakcie wędrówki znajdują jego bucik z wyrytym imieniem, który następnie zwracają właścicielowi. Paluszek pomaga dzieciom bezpiecznie przebyć jezioro, na którym pęka kra. W jednym z ostatnich rozdziałów Aza i jej ojciec odwiedzają rodziców Nilsa, by opowiedzieć im o szlachetnych uczynkach chłopca i zaoferować swą pomoc. Oba wątki znajdują szczęśliwe zakończenie – odmieniony Nils dociera bezpiecznie do domu i odzyskuje ludzką postać, Azie udaje się odszukać ojca, który niespodziewanie wzbogaca się.

 

Motywy

Motyw podróży

Przemierzając Szwecję, Nils ma okazję poznać ojczyznę, jej historię, obyczaje, mieszkańców. Z lotu ptaka podziwia zmieniające się krajobrazy, zakłady produkcyjne, miasta i osady. Przygląda się ludziom i zwierzętom, słucha ich opowieści. Do domu wraca po kilku miesiącach zupełnie odmieniony.

Podróżują także Aza i Mats. Osieroceni przez matkę pragną odnaleźć ojca, który porzucił rodzinę. Zdani tylko na siebie pokonują kolejne przeszkody. Wędrówka Matsa kończy się w lapońskim Malmberget, gdzie chłopiec umiera na skutek wypadku w kopalni. Azie natomiast udaje się odnaleźć ojca.

 

Motyw przemiany wewnętrznej

Nils jest chłopcem krnąbrnym, złośliwym i okrutnym. Nie szanuje

Polecamy również:

 • Cudowna podróż - streszczenie

  TOM I Jest 20 marca. Państwo Nilssonowie wybierają się do kościoła. Ich niegrzeczny syn postanawia zostać w domu. Ojciec poleca mu zająć się czytaniem Biblii. Chłopiec niechętnie siada do lektury, nad którą zasypia. Obudziwszy się, zauważa w izbie krasnoludka. Udaje mu się go złapać, jednak skrzat ucieka, a... Więcej »

 • Cudowna podróż - plan wydarzeń

  TOM I 1. Wyjście rodziców Nilsa do kościoła. 2. Drzemka nad Biblią. 3. Schwytanie krasnoludka. 4. Przemiana w skrzata. Więcej »

 • Cudowna podróż - bohaterowie

  Nils Holgersson ma czternaście lat. Mieszka wraz z rodzicami we wsi Vestvemmenhӧg na południu Szwecji. Jest wysoki, szczupły i piegowaty, ma włosy koloru lnu. W okolicy słynie ze swej złośliwości oraz okrucieństwa względem zwierząt. Więcej »

 • Cudowna podróż - problematyka

  „Cudowna podróż” jest przede wszystkim opowieścią o dojrzewaniu, o drodze, jaką musi przebyć młody człowiek, by poznać wartości, którym warto w życiu hołdować. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 2 + 1 =
Maaaa
2022-04-27 15:46:39
Dziękuje .
xe
2020-10-14 16:36:35
o kurde mialam tak samo na lekcji
majora
2020-05-09 09:01:03
ale kogo kochasz Gosia
gosia
2020-02-26 05:31:36
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24