Powieść C. S. Lewisa pt. „Lew, czarownica i stara szafa” ukazała się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1950 roku. Jej pomysł polegał na zderzeniu rzeczywistości ogarniętej wojną Europy lat 40-tych z bajkową Narnią, ukrytą za tajemnym przejściem w starej szafie. I tu toczy się konflikt między siłami dobra i zła, reprezentowanymi przez fantastyczne postaci o biblijnym rodowodzie.
Najważniejszą z postaci pozytywnych jest Aslan – zaklęty w postać potężnego lwa twórca królestwa Narnii, syn Wielkiego Władcy Zza Morza. Bohater powraca po stuletniej nieobecności, by wypełnić przepowiednię, iż dzięki czwórce dzieci pochodzących ze świata po drugiej stronie szafy – „dwóm synom Adama i dwóm córkom Ewy” – uda mu się wyzwolić Narnię z despotycznych, samozwańczych rządów Białej Czarownicy i położyć kres stuletniej zimie. Pojawienie się Wielkiego Lwa powoduje osłabienie mocy złych czarów, ostateczne zwycięstwo okaże się jednak bardzo kosztowne i wymagające.
Pomimo znaczącej przewagi siłowej i intelektualnej, Aslan traktuje pozostałych członków swojego obozu jako równych sobie partnerów w walce o wyzwolenie Narnii spod władzy Białej Czarownicy. Chętnie służy swoim doświadczeniem i mądrością każdemu, kto poprosi go o radę, jednak wyniosłość i chłodny dystans charakterystyczne dla potężnych władców pozostają mu na zawsze obce. Obok ogromnej odwagi i waleczności Wielki Lew posiada również pokorę i szacunek dla praw ustanowionych w Narnii – pomimo, iż większość z nich została sformułowana przez niego, Aslan nie posuwa się nigdy do ich modyfikacji w zależności od bieżących potrzeb i nie uchyla się przed ich działaniem nawet wtedy, gdy wymagają one jego śmierci.
Cechami Aslana, które zostały wyeksponowane w powieści najwyraźniej, są bezinteresowność, szlachetność i skłonność do poświęceń. Wielki Lew od wieków podróżuje po okolicznych krainach, wyzwalając jej mieszkańców spod jarzma tyranów bądź innych opresji, choć w swym własnym, odziedziczonym po przodkach królestwie mógłby prowadzić spokojny i dostatni żywot. Wiedząc już, iż rodzeństwo Pevensie obejmie panowanie nad zaczarowaną krainą mężnie staje do walki, która ma im to zagwarantować. Gdy w myśl ustanowionych przez Aslana praw Edmund, jako zdrajca, ma zostać stracony na Kamiennym Stole, Lew nie waha się również oddać swojego życia w zamian za ułaskawienie chłopca. W toczącej się później bitwie sam staje naprzeciw Białej Czarownicy i pożera ją w jedynym właściwie geście okrucieństwa, jaki zostaje mu przypisany w całej opowieści.
Po wygranej batalii mądry lew pozostawia Narnię pod rządami Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji ze słusznym przekonaniem, iż królestwo znajduje się w dobrych rękach; biorąc przykład z Wielkiego Lwa rodzeństwo rządzi krainą roztropnie i sprawiedliwie, pozostając wobec swoich poddanych władcami łagodnymi, ale i mężnymi wtedy, gdy trzeba chronić ich przed grożącym im złem.
Charakterystyka Aslana
Polecamy również:
-
Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)
„Lew, czarownica i stara szafa” to pierwsza opublikowana przez Lewisa powieść fantasy z liczącego siedem tomów cyklu "Chronicles of Narnia". Książka została wydana jako pierwsza, choć chronologicznie jest drugą częścią. Wydana w 1950 roku, posiada dedykację autora dla jego chrześnicy. Więcej »
-
Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa – plan wydarzeń
1. Przybycie dzieci do rezydencji profesora.2. Łucja wchodzi do szafy.3. Spotkanie fauna. Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (4)
Policja
2019-05-15 14:21:42
prosze to usunac
Ktoś
2019-03-12 16:09:01
Słabe
michalo
2019-03-06 18:51:16
dzięki
Dawid
2017-04-30 09:43:04
Bardzo mi pomogło, dzięki wielkie!