Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Struktury tektoniczne kuli ziemskiej - strona 2

Ostatnio komentowane
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
t
g • 2019-11-18 07:31:33
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ruchów górotwórczych dochodzi do przerwania ciągłości warstw skalnych i ich przesunięcia względem siebie tworzą się uskoki. Wyróżniamy wiele ich typów. Jeśli przesunięcie zachodzi w pionie mówimy o uskokach zrzutowych, jeśli w poziomie o uskokach przesuwczych.

Uskok San Andreas
Widok uskoku transformacyjnego San Andreas w Kalifornii, autor: NASA

 

Obszar wyniesiony do góry wzdłuż linii uskoku nosi nazwę zrębu tektonicznego, obszar zrzucony w dół wzdłuż linii uskoku nazywamy zapadliskiem tektonicznym (np. w formie rowu tektonicznego takiego jak Rów Krzeszowicki niedaleko Krakowa). Góry, w których bloki skalne są przemieszczone względem siebie wzdłuż uskoków nazywamy górami zrębowymi. Są to zazwyczaj stare góry fałdowe odmłodzone w orogenezie alpejskiej (np. Sudety).

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Trzęsienia ziemi - przyczyny, występowanie, skutki

    Trzęsienie ziemi są to drgania, falowanie lub wstrząsy skorupy ziemskiej zachodzące w krótkim przedziale czasu. Przyczyną większości z nich są ruchy tektoniczne związane z ruchem płyt litosfery i mniejszych bloków skalnych względem siebie. W ruchu tym przemieszczające się wzdłuż linii uskoku warstwy... Więcej »

  • Procesy plutoniczne i wulkaniczne na kuli ziemskiej - geografia

    Roztopione skały (krzemiany, glinokrzemiany, tlenki, siarczki z odą i gazami) skorupy ziemskiej i płaszcza górnego noszą nazwę magmy. Jeśli magma wylewa się na powierzchnię ziemi nazywamy ją lawą a procesy z tym związane nazywamy procesami wulkanicznymi. Jeśli magma pod ziemia wdziera się pomiędzy warstwy... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =