Strefowość klimatyczna znajduje odbicie w strefowości świata roślinnego i pokrywy glebowej. Poniższa tabela przedstawia główne typy gleb strefowych i formacje roślinne w nawiązaniu do typu klimatu.
Podobne związki klimatu, roślinności naturalnej i gleb występujące w obszarach górskich są przejawem piętrowości klimatycznej i wynikającej z niej piętrowości roślinnej i glebowej.
W Tatrach w piętrach: halnym i turniowym (alpejskie i subniwalne – powyżej 1800 m n.p.m.), w których średnia roczna temperatura powietrza jest nie większa niż 0°C, dominują gleby inicjalne (litosole, regosole) i rankery, przekształcane przez procesy mrozowe. Poniżej - w piętrze kosodrzewiny (subalpejskim – wysokości 1500-1800 m n.p.m.), gdzie średnia roczna temperatura powietrza mieści się w zakresie od 0° do +2°C, występują rankery (na skałach krystalicznych) lub rędziny (na wapieniach i dolomitach) i bielice. W reglu górnym (górskie lasy iglaste – wysokości 1200-1500 m n.p.m.), gdzie średnia roczna temperatura powietrza mieści się w zakresie od +2° do +4°C, występują bielice i kwaśne gleby brunatne. W reglu dolnym (górski las liściasty – poniżej 1200-1250 m n.p.m.), gdzie średnia roczna temperatura powietrza mieści się w zakresie od +4° do +6°C, dominują górskie kwaśne gleby brunatne.