Leśne formacje roślinne występują w tych obszarach, gdzie jest wystarczająco ciepło i opady są wystarczająco wysokie, ażeby mogły rosnąć zwarte kompleksy leśne.
Do najważniejszych biomów leśnych należą: borealne lasy szpilkowe (tajga), lasy liściaste szerokości umiarkowanych i wilgotne lasy równikowe. Poza nimi warto jeszcze wspomnieć o pozostałościach lasów rosnących w strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej: np. lasach wawrzynowych wysp atlantyckich (Madery i Wysp Kanaryjskich) i w Azji Wschodniej (podnóża Himalajów, Tajwan, Japonia), mieszanych lasach kolchidzkich (w Gruzji), kalifornijskich lasach i zaroślach dębowych, wschodnioaustralijskich lasach eukaliptusowych, lasów monsunowych, czy tropikalnych lasach tracących liście w porze suchej (Indie, południowy Meksyk, południowa Afryka).
Borealne lasy szpilkowe (tajga)
Tajga to inaczej lasy iglaste (z świerkiem, sosną zwyczajną, jodłą i limbą syberyjską) występujące w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej na południe od tundry i strefy przejściowej – lasotundry. Niewielką domieszkę stanowią drzewa liściaste, np. brzoza, czy osika. W runie występują grzyby, mchy, borówka, żurawina i porosty z chrobotkiem reniferowym.