Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prawo Gaussa dla powierzchni płaskiej

Ostatnio komentowane
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na rysunku przedstawiono nieskończenie dużą powierzchnię płaską, naelektryzowaną dodatnio z gęstością powierzchniową σ.  Gęstość powierzchniowa ładunku jest to stosunek całkowitego ładunku (q), zgromadzonego na ciele,  do pola powierzchni tego ciała (S):
 
 \sigma = \frac{q}{S}

Aby znaleźć natężenie pola elektrycznego w odległości r od płaszczyzny, najprościej jest za powierzchnię Gaussa wybrać walec, który należy umieścić w taki sposób, żeby jego oś prostopadle przebijała naelektryzowaną powierzchnię.

Rys. Monika Pilch

Strumień pola liczony przez pole powierzchni bocznej walca jest równy zero, więc całkowity strumień jest sumą strumieni przechodzących przez jego dwie podstawy:

\Phi=E2S
 
Ponieważ całkowity ładunek zgromadzony na powierzchni można wyrazić przez jego gęstość (q = σS), to prawo Gaussa wygląda w tym przypadku następująco:

E2S= \frac{ \sigma S}{ \epsilon  _{0} \epsilon  }

E= \frac{ \sigma }{2 \epsilon  _{0} \epsilon  }

Polecamy również:

  • Prawo Gaussa dla powierzchni sferycznej

    Na rysunku przedstawiono naładowaną powłokę sferyczną o promieniu R, której całkowity ładunek wynosi q.  Aby znaleźć natężenie pola elektrycznego w punkcie znajdującym się na zewnątrz sfery, najprościej jest za powierzchnię Gaussa (S), wybrać inną sferę, której promień spełnia warunek r > R. Więcej »

  • Prawo Gaussa dla powierzchni cylindrycznej

    Na rysunku przedstawiono nieskończenie długi pręt, naelektryzowany dodatnio z gęstością liniową λ.  Gęstość liniowa ładunku jest to stosunek całkowitego ładunku (q), zgromadzonego na linii (pręcie), do długości tej linii (l): Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =