Echo

Echo jest zjawiskiem polegającym na co najmniej dwukrotnym rejestrowaniu tej samej fali, w wyniku jej odbicia od dostatecznie gładkiej powierzchni (np. ściany). W przypadku powierzchni o bardzo nieregularnych kształtach fale mogą ulegać rozproszeniom, a nawet częściowym wygaszeniom, co może powodować, że efekt echa będzie mniej lub wcale niezauważalny.

Ucho ludzkie jest w stanie odróżnić dwa dźwięki jako oddzielne, jeżeli następują one po sobie po czasie nie krótszym niż 0,1s. Dlatego echo jest słyszalne tylko wtedy, gdy powierzchnia odbijająca fale znajduje się w dostatecznie dużej odległości, tzn. takiej przy której czas potrzebny fali na pokonanie odległości pomiędzy człowiekiem i powierzchnią odbijająca i z powrotem, będzie dłuższy niż 0,1s. Gdy ten czas jest krótszy od wspomnianej 0,1 sekundy, wówczas zachodzi zjawisko pogłosu, objawiające się przedłużeniem czasu trwania dźwięku.

Zjawisko echa wykorzystywane jest m.in. w badaniach sejsmicznych, przy pomiarach głębokości mórz oraz do wykrywania obiektów podwodnych (echosonda).

Echo – przykład.

Jaka jest minimalna odległość do ściany odbijającej fale dźwiękowe, przy której będzie słyszalne echo? Prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu wynosi v = 340 m/s.

Prędkość rozchodzenia się dźwięku

Rys. Monika Pilch

Rozwiązanie:
Prędkość w ruchu jednostajnym, to stosunek przebytej drogi do czasu, w którym ta droga została pokonana. Ponieważ fala akustyczna musi dwukrotnie pokonać dystans pomiędzy człowiekiem, a ścianą, to:

v= \frac{2s}{t}
 
gdzie: s – odległość człowiek-ściana, t – czas.

Minimalny czas, przy którym echo będzie jeszcze słyszalne, to t = 0,1s, więc:

s= \frac{vt}{2} = \frac{340 \frac{m}{s} \cdot 0,1s }{2} =17m

Polecamy również:

  • Dudnienie

    Dudnienie jest zjawiskiem powstającym w wyniku nałożenia się dwóch drgań harmonicznych o tych samych amplitudach i nieznacznie różniących się częstotliwościami. Podczas dudnienia powstają drgania, których amplituda zmienia się w sposób harmoniczny w czasie. Więcej »

  • Efekt Dopplera

    Zjawisko Dopplera polega na zmianie długości (a więc i częstotliwości) fali, będącego wynikiem ruchu względnego nadajnika i odbiornika tej fali. Więcej »

  • Prędkość naddźwiękowa – fala uderzeniowa

    W przypadku, gdy prędkość źródła fali (u) jest większa od prędkości rozchodzenia się tej fali w danym ośrodku (v), powstaje fala, której czoło ma kształt stożka, w ostrzu którego znajduje się źródło fali. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
m
2017-10-01 18:40:19
dobry artykuł!
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33