Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dyfrakcja światła na otworze kołowym

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fala świetlna padająca na przeszkodę w postaci małego otworu kołowego o ulega zjawisku dyfrakcji, w wyniku czego ugięte fale interferują ze sobą, dając na ekranie obraz dyfrakcyjny, składający się z centralnego jasnego krążka oraz mniej intensywnych, ułożonych współśrodkowo na przemian jasnych i ciemnych krążków pobocznych.

Dyfrakcja światła na otworze kołowym

Rys. Monika Pilch

Rys. Obraz dyfrakcyjny, uzyskany po przejściu światła monochromatycznego przez otwór kołowy.

Analiza matematyczna zmierzająca do uzyskania miejsca położenia pierwszego minimum obrazu dyfrakcyjnego jest bardzo skomplikowana (wymaga rachunku całkowego), niemniej jednak daje ona wynik:

sin \alpha =1,22 \frac{ \lambda }{D}

gdzie: α – kat pod jakim obserwowany jest pierwszy ciemny krążek dyfrakcyjny, λ – długość fali światła, D – średnica otworu.

Widać, że położenie minimum dyfrakcyjnego w przypadku otworu kołowego różni się tylko o czynnik 1,22 od wyniku uzyskanego dla przypadku wąskiej, pojedynczej szczeliny.
Z przedstawionej zależności wynika, że obszar zajmowany przez obraz dyfrakcyjny jest tym większy, im mniejsza jest średnica otworu. W przypadku, gdy  D >> λ kąt α dąży do zera, więc zjawisko dyfrakcji będzie wówczas niezauważalne.

Polecamy również:

  • Dyfrakcja światła na pojedynczej szczelinie

    Fala świetlna padając na przeszkodę w postaci wąskiej szczeliny ulega zjawisku dyfrakcji, w wyniku czego na ekranie pojawia się charakterystyczny obraz dyfrakcyjny, składający się z centralnego jasnego prążka oraz mniej intensywnych, ułożonych na przemian jasnych i ciemnych prążków pobocznych. Więcej »

  • Dyfrakcja światła na dwóch szczelinach

    Na rysunku przedstawiono falę świetlną, która pada na przeszkodę w postaci dwóch bardzo wąskich szczelin, położonych w odległości d od siebie. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =