Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dyfrakcja światła na dwóch szczelinach

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na rysunku przedstawiono falę świetlną, która pada na przeszkodę w postaci dwóch bardzo wąskich szczelin, położonych w odległości d od siebie. Ugięte na każdej z szczelin fale interferują ze sobą kolejno konstruktywnie i destruktywnie, stąd na ekranie pojawia się obraz dyfrakcyjny, składający się z na przemian ułożonych jasnych i ciemnych prążków dyfrakcyjnych.

Powstawanie jasnych prążków dyfrakcyjnych jest rezultatem zjawiska interferencji konstruktywnej, które ma miejsce tylko wówczas gdy różnica dróg pomiędzy dwoma nakładającymi się na siebie falami (Δx) jest całkowitą wielokrotnością długości fali (λ), zatem:

 \Delta x=n \lambda
 
gdzie: n = 1, 2, 3,… - numer rzędu widma.

Ponieważ sin \alpha = \frac{ \Delta x}{d} , to  \Delta x=dsin \alpha . Położenie jasnego prążka dyfrakcyjnego rzędu n, musi więc być równe:

dsin \alpha =n \lambda

Pojawienie się ciemnych prążków dyfrakcyjnych jest konsekwencją interferencji destruktywnej, która ma miejsce tylko wówczas gdy różnica dróg pomiędzy dwoma nakładającymi się na siebie falami (Δx) jest całkowitą, nieparzystą wielokrotnością połowy długości fali (λ), zatem:

 \Delta x=(2n+1) \frac{ \lambda }{2}
 
Ponieważ  \Delta x=dsin \alpha , to położenie ciemnych prążków dane jest wzorem:

dsin \alpha =(2n+1) \frac{ \lambda }{2}

Dyfrakcja światła na dwóch szczelinach – przykład.

Znajdź długość fali, która pada na przeszkodę w postaci dwóch szczelin położonych w odległości 5μm wiedząc, że ciemny prążek drugiego rzędu obserwowany jest pod kątem 30°.

Dane:                                                     Szukane:
d = 5μm = 5•10-6m                                 λ = ?
n = 2
α = 30°

Rozwiązanie:

dsin \alpha =(2n+1) \frac{ \lambda }{2}

 \lambda = \frac{2dsin \alpha }{2n+1} = \frac{2 \cdot 5 \cdot 10 ^{-6}m \cdot sin30 ^{ \circ }  }{2 \cdot 2+1}

 \lambda =10 ^{-6} m

Polecamy również:

  • Dyfrakcja światła na pojedynczej szczelinie

    Fala świetlna padając na przeszkodę w postaci wąskiej szczeliny ulega zjawisku dyfrakcji, w wyniku czego na ekranie pojawia się charakterystyczny obraz dyfrakcyjny, składający się z centralnego jasnego prążka oraz mniej intensywnych, ułożonych na przemian jasnych i ciemnych prążków pobocznych. Więcej »

  • Dyfrakcja światła na otworze kołowym

    Fala świetlna padająca na przeszkodę w postaci małego otworu kołowego o ulega zjawisku dyfrakcji, w wyniku czego ugięte fale interferują ze sobą, dając na ekranie obraz dyfrakcyjny, składający się z centralnego jasnego krążka oraz mniej intensywnych, ułożonych współśrodkowo na przemian jasnych i ciemnych... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =