Właściwości dielektryczne ciał stałych

Dielektryk to materiał, który cechuje słabe przewodnictwo elektryczne. W dielektrykach wszystkie ładunki związane są z konkretnymi atomami lub cząsteczkami, kogą się swobodnie przemiesczac jedynie w obrębie atomu lub cząsteczce. Istnieją dwa mechanizmy dzięki którym zmienia się rozkład ładunku w polu elektrycznym (rozciąganie i obracanie). Właściwości dielektryków wykorzystywane są w kondensatorze i radiowych liniach przesyłowych.

Większość materiałów dielektrycznych to substancje stałe np.  ceramika, szkło, plastik i tlenki różnych metali. Właściwości elektryczne substancji stała dielektryczna, zaś głównym atutem wysokiej stałej dielektrycznej substancji, takich jak tlenek glinu, jest fakt, że umożliwiają produkcję wysokiej wartości kondensatorów o małej fizycznej objętości. Ale materiały te nie są na ogół w stanie wytrzymać wysokiego pola elektrostatycznego. Jeżeli napięcie na materiał dielektryczny jest zbyt wysokie dielektryk nagle zaczyna przewodzić prąd. Zjawisko to nazywane jest przebiciem elektrycznym.

Polecamy również:

  • Model pasmowy ciał stałych, przewodniki, półprzedwodniki

    Nakładanie się orbitali atomowych w obrębie ciała stałego prowadzi do powstania tzw ciągłych pasm elektronowych poziomów energetycznych. W ciele stałym o prostej budowie jednoatomowej dolna część składa się z orbitali wiążących, górną część pasma tworzą orbitale antywiążące, poziomy energetyczne... Więcej »

  • Ferromagnetyki – definicja, podział, przykłady, zastosowanie

    Ferromagnetyki to substancje, które są silnie przyciągane przez magnes i mogą wykazywać trwałe namagnesowanie. Przykładowymi ferromagnetykami są żelazo, kobalt, nikiel, niektóre stopy żelaza, np. stal alnico, a także niektóre tlenki jak np. hematyt, Fe3O4. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26