Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tlen – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie - strona 3

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

stopniu utlenienia, a także tetratlenek osmu, cOsO_4, w którym atom osmu występuje na +VIII stopniu utlenienia (najwyższy stopień utlenienia osiągany w chemii).

W związkach chemicznych tlen najczęściej występuje na stopniu utlenienia –II (np. H_2O, CO_2, H_2SO_4), rzadziej, tlen występuje na stopniu utlenienia –I – głównie w nadtlenkach o ogólnym wzorze R-O-O-R. Jeszcze rzadsze są połączenia tlenu na stopniach utlenienia -1/2 (ponadtlenki), -1/3 (ozonki), 0 (tlen cząsteczkowy, kwas podfluorawy, HOF), +1/2 (kation dioksygenylowy, O_2^+), +1 (O_2F_2, difluorek ditlenu), +2 (OF_2, fluorek tlenu).

Jako dobry utleniacz, tlen podtrzymuje procesy spalania; znaczna część procesów spalania w chemii to właśnie reakcje z tlenem. Wśród najważniejszych można wymienić reakcję spalania węgla kamiennego, w której powstaje dwutlenek węgla (równanie 1), spalanie węglowodorów nasyconych obecnych w ropie naftowej, którego produktami są dwutlenek węgla i woda(równanie 2).

C + O_2 \rightarrow  CO_2 (1)

C_nH_{2n+2} + (n +  \frac{n+1}{2})O_2  \rightarrow nCO_2 + (n+1)H_2O (2)

Kolejną charakterystyczną cechą chemii tlenu jest zdolność do tworzenia silnych wiązań wodorowych. Zdolność ta demonstruje się w szczególnych właściwościach fizykochemicznych wody, która dzięki rozbudowanej sieci wiązań wodorowych posiada bardzo wysoką

Polecamy również:

  • Tlenki – wzory, właściwości

    Tlenki to połączenia mniej elektroujemnych pierwiastków z tlenem, w których tlen występuje na stopniu utlenienia –II. W zależności od elektroujemności pierwiastka, z którym łączy się tlen, tlenki mogą mieć strukturę jonową (dla pierwiastków o niskiej elektroujemności, np. metali... Więcej »

  • Nadtlenki – wzory, właściwości

    Nadtlenki to związki chemiczne, w których tlen występuje na –I stopniu utlenienia, tworząc fragment nadtlenkowy, X-O-O-Y. Najczęściej, podstawniki X i Y są takie same, jednak możliwe są też nadtlenki asymetryczne, w których grupy X i Y są różne. Najprostszym przykładem nadtlenków... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');