Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tlen – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie - strona 3

Ostatnio komentowane
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Bzdury i jeszcze raz bzduryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
gamoń • 2019-06-21 15:18:56
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

stopniu utlenienia, a także tetratlenek osmu, cOsO_4, w którym atom osmu występuje na +VIII stopniu utlenienia (najwyższy stopień utlenienia osiągany w chemii).

W związkach chemicznych tlen najczęściej występuje na stopniu utlenienia –II (np. H_2O, CO_2, H_2SO_4), rzadziej, tlen występuje na stopniu utlenienia –I – głównie w nadtlenkach o ogólnym wzorze R-O-O-R. Jeszcze rzadsze są połączenia tlenu na stopniach utlenienia -1/2 (ponadtlenki), -1/3 (ozonki), 0 (tlen cząsteczkowy, kwas podfluorawy, HOF), +1/2 (kation dioksygenylowy, O_2^+), +1 (O_2F_2, difluorek ditlenu), +2 (OF_2, fluorek tlenu).

Jako dobry utleniacz, tlen podtrzymuje procesy spalania; znaczna część procesów spalania w chemii to właśnie reakcje z tlenem. Wśród najważniejszych można wymienić reakcję spalania węgla kamiennego, w której powstaje dwutlenek węgla (równanie 1), spalanie węglowodorów nasyconych obecnych w ropie naftowej, którego produktami są dwutlenek węgla i woda(równanie 2).

C + O_2 \rightarrow  CO_2 (1)

C_nH_{2n+2} + (n +  \frac{n+1}{2})O_2  \rightarrow nCO_2 + (n+1)H_2O (2)

Kolejną charakterystyczną cechą chemii tlenu jest zdolność do tworzenia silnych wiązań wodorowych. Zdolność ta demonstruje się w szczególnych właściwościach fizykochemicznych wody, która dzięki rozbudowanej sieci wiązań wodorowych posiada bardzo wysoką

Polecamy również:

  • Tlenki – wzory, właściwości

    Tlenki to połączenia mniej elektroujemnych pierwiastków z tlenem, w których tlen występuje na stopniu utlenienia –II. W zależności od elektroujemności pierwiastka, z którym łączy się tlen, tlenki mogą mieć strukturę jonową (dla pierwiastków o niskiej elektroujemności, np. metali... Więcej »

  • Nadtlenki – wzory, właściwości

    Nadtlenki to związki chemiczne, w których tlen występuje na –I stopniu utlenienia, tworząc fragment nadtlenkowy, X-O-O-Y. Najczęściej, podstawniki X i Y są takie same, jednak możliwe są też nadtlenki asymetryczne, w których grupy X i Y są różne. Najprostszym przykładem nadtlenków... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');