Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kwasy tlenowe siarki i selenu – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kwasy tlenowe siarki i selenu wzory, właściwości

Kwasy tlenowe siarki i selenu nazywane są kwasami siarkowymi i selenowymi. Powstają one z tlenków siarki i selenu na stopniach utlenienia +IV i +VI, w reakcji z wodą według równania 1.

EO_x + H_2O  \rightarrow H_2EO_x (1)

Kwasy tlenowe siarki są cieczami, natomiast kwasy tlenowe selenu – ciałami stałymi. Jedne i drugie bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Kwasy siarkowe i selenowe należą do kwasów wieloprotonowych – jedna cząsteczka kwasu siarkowego lub selenowego jest zdolna do odszczepienia dwóch protonów. Kwasy selenowy i siarkowy na +VI stopniu utlenienia są bardzo mocnymi kwasami: w roztworach występują w formie zdysocjowanej. Kwasy siarkowe i selenowe na niższym stopniu utlenienia +IV są kwasami zdecydowanie słabszymi, w roztworach wodnych dysocjują tylko w ograniczonym stopniu. Wybrane właściwości kwasów siarkowych i selenowych zebrano w tabeli 1.

Tabela 1: Wybrane właściwości kwasów siarkowych i selenowych

Nazwa

Wzór

Temp. Topnienia/wrzenia [°C]

 \frac{pK_{a1}}{pK_{a2}

Kwas siarkowy(IV)

H_2SO_3

b.d.

 \frac{1,97}{7,18}

Kwas siarkowy(VI)

H_2SO_3

10 / 337

 \frac{-3}{1,92}

Kwas selenowy(IV)

H_2SeO_3

b.d. / rozkład w 70°C

 \frac{2,46 }{ 7,3}

Kwas selenowy(VI)

H_2SeO_4

58 / 260

ok.  \frac{-3}{1,7}

 

Kwasy siarkowy(VI) i selenowy(VI) mają silne właściwości utleniające, silniejszym utleniaczem jest kwas selenowy(VI). Kwas siarkowy na stopniu utlenienia (+IV) i jego sole (siarczyny) mają właściwości redukujące, choć w odpowiednich warunkach mogą

Polecamy również:

  • Siarczki, selenki – wzory, właściwości

    Związki siarki i selenu na stopniu utlenienia –II, z mniej elektroujemnymi pierwiastkami nazywane są siarczkami i selenkami. Siarczki i selenki metali mają charakter soli, odpowiednio - kwasów siarkowodorowego () i selenowodorowego (). Siarczki i selenki niemetali, np. węgla, fosforu mają charakter... Więcej »

  • Tlenki siarki i selenu – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Siarka i selen reagują z tlenem, tworząc tlenki, w których najczęściej występują na stopniu utlenienia +IV lub +VI, o wzorach  (stopień utlenienia +IV) i  (stopień utlenienia +VI). Tlenki te mają charakter kwasowy, są bezwodnikami kwasów siarkowych i selenowych na odpowiednich stopniach... Więcej »

  • Kwaśne deszcze – reakcje chemiczne

    Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne o odczynie kwaśnym (o pH niższym od 5,6). Przyczyną kwaśnych dreszczów jest tworzenie się w atmosferze kwasów siarkowego i azotowego. Powstają one na skutek reakcji tlenków siarki i azotu z parą wodną. Głównym źródłem tlenków siarki i... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');