Zarodzieć malarii – cykl rozwojowy

Malaria u człowieka jest wywoływana przez cztery gatunki pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, są to: Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale oraz Plasmodium vivax.  Cykl rozwojowy zarodźca malarii obejmuje dwóch żywicieli: żywiciela ostatecznego jakim jest komar z rodzaju Anopheles oraz żywiciela pośredniego, którym jest człowiek.

Cykl życiowy pierworniaków z rodzaju Plasmodium

Ugryzienie komara powoduje, że do krwi dostają się sporozoity. Następnie wraz z krwią dostają się do wątroby i tam zakażają hepatocyty trwa to od 1 do 3 tygodni. Po tym czasie sporozoity zmieniają swój kształt i tworzą formę schizonta, które z kolei ulegają wielokrotnym podziałom i zwiększają swoją liczebność poprzez uwolnienie tysięcy merozoitów. Ponownie przedostają się do krwi i atakują erytrocyty, które pod wpływem ich działań ulegają rozpadowi. Kolejne ugryzienie przez samicę komara spowoduje, że zostanie ona zarażona. Formą zarażającą są gametocyty, które w przewodzie pokarmowym komara tworzą gamety, a po zapłodnieniu powstaje zygota. Z zygoty powstaje oocysta, a z oocysty tysiące sporozoitów. Następnie z przewodu pokarmowego sporozoity trafiają do gruczołów ślinowych komara.

Cykl rozwojowy zarodźca malarii
Cykl rozwojowy zarodźca malarii

Polecamy również:

  • Cykle rozwojowe protistów

    Protisty jako pierwsze wykształciły przemiany pokoleń i faz jądrowych. Przypuszcza się, że przyczyną powstania rozmnażania płciowego i skomplikowania cyklu rozwojowego o formy diploidalne, były niesprzyjające warunki środowiska, w których pierwotne komórki haploidalne łączyły... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19