Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zarodzieć malarii – cykl rozwojowy

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Malaria u człowieka jest wywoływana przez cztery gatunki pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, są to: Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale oraz Plasmodium vivax.  Cykl rozwojowy zarodźca malarii obejmuje dwóch żywicieli: żywiciela ostatecznego jakim jest komar z rodzaju Anopheles oraz żywiciela pośredniego, którym jest człowiek.

Cykl życiowy pierworniaków z rodzaju Plasmodium

Ugryzienie komara powoduje, że do krwi dostają się sporozoity. Następnie wraz z krwią dostają się do wątroby i tam zakażają hepatocyty trwa to od 1 do 3 tygodni. Po tym czasie sporozoity zmieniają swój kształt i tworzą formę schizonta, które z kolei ulegają wielokrotnym podziałom i zwiększają swoją liczebność poprzez uwolnienie tysięcy merozoitów. Ponownie przedostają się do krwi i atakują erytrocyty, które pod wpływem ich działań ulegają rozpadowi. Kolejne ugryzienie przez samicę komara spowoduje, że zostanie ona zarażona. Formą zarażającą są gametocyty, które w przewodzie pokarmowym komara tworzą gamety, a po zapłodnieniu powstaje zygota. Z zygoty powstaje oocysta, a z oocysty tysiące sporozoitów. Następnie z przewodu pokarmowego sporozoity trafiają do gruczołów ślinowych komara.

Cykl rozwojowy zarodźca malarii
Cykl rozwojowy zarodźca malarii

Polecamy również:

  • Znaczenie protistów

    Pozytywne: 1. glony są najważniejszymi producentami materii organicznej wód; 2. glony jadalne są wykorzystywane do celów kulinarnych; Więcej »

  • Proces koniugacji

    Orzęski są organizmami z królestwa Protista. Najlepiej poznanym organizmem zaliczanym do tej grupy jest pantofelek. U tych organizmów występuje bezpłciowy sposób rozmnażania polegający na poprzeczynm podziale komórki. Jednak charakterystyczny dla tej grupy organizmów jest proces... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');