Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zarodzieć malarii – cykl rozwojowy

Ostatnio komentowane
Nic a tąd się nie dowiedziałam
Kalina • 2019-05-24 18:36:01
( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡...
( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ • 2019-05-24 08:40:31
z kąd brane
minerwa • 2019-05-23 17:15:59
Dzięki xd
Segawegaxd • 2019-05-22 19:12:55
Niezłe. Dzięki
Masza05x • 2019-05-22 18:56:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Malaria u człowieka jest wywoływana przez cztery gatunki pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, są to: Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale oraz Plasmodium vivax.  Cykl rozwojowy zarodźca malarii obejmuje dwóch żywicieli: żywiciela ostatecznego jakim jest komar z rodzaju Anopheles oraz żywiciela pośredniego, którym jest człowiek.

Cykl życiowy pierworniaków z rodzaju Plasmodium

Ugryzienie komara powoduje, że do krwi dostają się sporozoity. Następnie wraz z krwią dostają się do wątroby i tam zakażają hepatocyty trwa to od 1 do 3 tygodni. Po tym czasie sporozoity zmieniają swój kształt i tworzą formę schizonta, które z kolei ulegają wielokrotnym podziałom i zwiększają swoją liczebność poprzez uwolnienie tysięcy merozoitów. Ponownie przedostają się do krwi i atakują erytrocyty, które pod wpływem ich działań ulegają rozpadowi. Kolejne ugryzienie przez samicę komara spowoduje, że zostanie ona zarażona. Formą zarażającą są gametocyty, które w przewodzie pokarmowym komara tworzą gamety, a po zapłodnieniu powstaje zygota. Z zygoty powstaje oocysta, a z oocysty tysiące sporozoitów. Następnie z przewodu pokarmowego sporozoity trafiają do gruczołów ślinowych komara.

Cykl rozwojowy zarodźca malarii
Cykl rozwojowy zarodźca malarii

Polecamy również:

  • Znaczenie protistów

    Pozytywne: 1. glony są najważniejszymi producentami materii organicznej wód; 2. glony jadalne są wykorzystywane do celów kulinarnych; Więcej »

  • Proces koniugacji

    Orzęski są organizmami z królestwa Protista. Najlepiej poznanym organizmem zaliczanym do tej grupy jest pantofelek. U tych organizmów występuje bezpłciowy sposób rozmnażania polegający na poprzeczynm podziale komórki. Jednak charakterystyczny dla tej grupy organizmów jest proces... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =