Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Odżywianie bakterii i oddychanie bakterii - strona 2

Sposoby odżywiania się bakterii

Bakterie heterotroficzne
(cudzożywne)

Bakterie autotroficzne
(samożywne)

saprofity

pasożyty

bakterie
fotosyntezujące

 bakterie chemosyntezujące 

 

 

 

Oddychanie wewnątrzkomórkowe bakterii

Bakterie oddychają tlenowo i beztlenowo.

Oddychanie tlenowe jest skomplikowanym procesem chemicznym, w czasie którego dochodzi do utlenienia związku organicznego (najczęściej glukozy) do dwutlenku węgla i wody. W wyniku tego procesu uwalniana jest duża ilość energii, która zostaje zmagazynowana w postaci ATP.

Oddychania beztlenowe może zachodzić na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to fermentacja, która zachodzi w cytoplazmie bakterii beztlenowych. Polega na częściowym utlenieniu (rozłożeniu) złożonych związków organicznych do związków prostszych – alkoholu etylowego, kwasu mlekowego, kwasu octowego i innych. W czasie fermentacji postaje niewielka ilość energii. Drugi, znacznie bardziej wydajny sposób oddychania beztlenowego, przypomina oddychanie tlenowe, z tym że akceptorem elektronów jest tutaj inny niż tlen związek nieorganiczny.

Wśród bakterii beztlenowych wyróżniamy beztlenowce względne, które mogą dostosować mechanizm oddychania  do panujących warunków (mogą oddychać zarówno tlenowo jak i beztlenowo) oraz beztlenowce bezwzględne, które giną w obecności tlenu.

Zobacz również

 • Budowa bakterii i formy morfologiczne bakterii

  Bakterie są prokariotycznymi organizmami zbudowanymi z jednej komórki. Ich materiał genetyczny zlokalizowany jest bezpośrednio w cytoplazmie (brak wyodrębnionego  jądra komórkowego) w centralnym obszarze komórki bakteryjnej zwanym nukleoidem (chromosomem bakteryjnym).

  Więcej
 • Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii

  Bakterie rozmnażają się tylko w sposób bezpłciowy, najczęściej przez podział komórki. U niektórych bakterii kolonijnych może dochodzić do fragmentacji, czyli rozerwania koloni na mniejsze fragmenty.

  Więcej
 • Znaczenie bakterii - pozytywne i negatywne

  Znaczenie pozytywne bakterii: 1. Bakterie saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane bezpośrednio przez rośliny (a po...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17