Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa bakterii i formy morfologiczne bakterii

Ostatnio komentowane
moja nauczycielka jest lepsza
toy • 2019-02-21 17:51:28
Słabo :/
K. • 2019-02-21 17:51:22
h
h • 2019-02-21 13:38:45
fajne
[po0[-o=-o=- • 2019-02-20 16:47:59
rebiks
eeee • 2019-02-19 17:50:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bakterie są prokariotycznymi organizmami zbudowanymi z jednej komórki. Ich materiał genetyczny zlokalizowany jest bezpośrednio w cytoplazmie (brak wyodrębnionego  jądra komórkowego) w centralnym obszarze komórki bakteryjnej zwanym nukleoidem (chromosomem bakteryjnym). Ma on postać genoforu, czyli kolistej cząsteczki DNA. Ponadto komórki bakterii mogą zawierać plazmidy, czyli cząsteczki DNA, które nie wchodzą w skład chromosomu bakteryjnego. Zawierają one cześć informacji genetycznej komórki np. geny odporności na antybiotyki.

Budowa komórki bakterii
Budowa komórki bakterii

W cytoplazmie znajdują się także rybosomy, ziarna materiału zapasowego (glikogen, skrobia sinicowa, wolutyna) a u bakterii fotosyntezujących także ciałka chromatoforowe (pęcherzyki zawierające barwniki fotosyntetyczne i enzymy), czyli odpowiedniki chloroplastów roślin.

Komórka bakteryjna otoczona jest błoną komórkową, która ma strukturę podobna do błony komórek eukariotycznej (model płynnej mozaiki), lecz różni się od niej składem lipidowym (mniejsza zróżnicowanie fosfolipidów, zazwyczaj brak też cholesterolu). Błona może wpuklać się do środka komórki tworząc mezosomy – struktury, które najprawdopodobniej są odpowiedzialne za proces oddychania komórkowego.

Polecamy również:

  • Odżywianie bakterii i oddychanie bakterii

    Bakterie mogą odżywiać się na dwa główne sposoby. Większość bakterii to heterotrofy (organizmy cudzożywne), które nie potrafią samodzielnie wytwarzać pokarmu. Korzystają więc ze związków organicznych wytworzonych przez autotrofy. Do cudzożywnych bakterii należą... Więcej »

  • Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii

    Bakterie rozmnażają się tylko w sposób bezpłciowy, najczęściej przez podział komórki. U niektórych bakterii kolonijnych może dochodzić do fragmentacji, czyli rozerwania koloni na mniejsze fragmenty. Więcej »

  • Znaczenie bakterii - pozytywne i negatywne

    Znaczenie pozytywne bakterii: 1. Bakterie saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane bezpośrednio... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 2 =
Komentarze
Majuś • 2018-12-03 15:18:35
:)