Odżywianie bakterii i oddychanie bakterii

Odżywianie się bakterii

Bakterie mogą odżywiać się na dwa główne sposoby. Większość bakterii to heterotrofy (organizmy cudzożywne), które nie potrafią samodzielnie wytwarzać pokarmu. Korzystają więc ze związków organicznych wytworzonych przez autotrofy. Do cudzożywnych bakterii należą zarówno pasożyty (człowieka, roślin i zwierzą), które żyją kosztem swoich żywicieli jak i odżywiające się martwą materią organiczną saprofity.

Bakterie autotroficzne (samożywne) same syntezują wszystkie potrzebne do życia substancje z prostych związków nieorganicznych. Energię potrzebną do przekształcenia związków prostych w związki złożone bakterie fotosyntezujące czerpią ze światła słonecznego, a bakterie chemosyntezujące z przeprowadzanych reakcji utleniania określonych związków nieorganicznych (więcej o chemosyntezie TUTAJ).

Bakterie fotosyntezujące zawierają w swoich komórkach chlorofil (sinice) lub bakteriochlorofil i karotenoidy (pozostałe bakterie). Źródłem atomów wodoru u sinic jest woda (dlatego bakterie te podobnie jak rośliny wydzielają tlen), natomiast u bakterii purpurowych różne związki organiczne lub częściej nieorganiczne np. siarkowodór (powstającym produktem jest wówczas siarka).

Sposoby odżywiania się bakterii

Bakterie heterotroficzne
(cudzożywne)

Bakterie autotroficzne
(samożywne)

saprofity

pasożyty

bakterie
fotosyntezujące

 bakterie chemosyntezujące 

 

 

 

Oddychanie wewnątrzkomórkowe bakterii

Bakterie oddychają tlenowo i beztlenowo.

Oddychanie tlenowe jest skomplikowanym procesem chemicznym, w czasie którego dochodzi do utlenienia związku organicznego (najczęściej glukozy) do dwutlenku węgla i wody. W wyniku tego procesu uwalniana jest duża ilość energii, która zostaje zmagazynowana w postaci ATP.

Oddychania beztlenowe może zachodzić na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to fermentacja, która zachodzi w cytoplazmie bakterii beztlenowych. Polega na częściowym utlenieniu (rozłożeniu) złożonych związków organicznych do związków prostszych – alkoholu etylowego, kwasu mlekowego, kwasu octowego i innych. W czasie fermentacji postaje niewielka ilość energii. Drugi, znacznie bardziej wydajny sposób oddychania beztlenowego, przypomina oddychanie tlenowe, z tym że akceptorem elektronów jest tutaj inny niż tlen związek nieorganiczny.

Wśród bakterii beztlenowych wyróżniamy beztlenowce względne, które mogą dostosować mechanizm oddychania  do panujących warunków (mogą oddychać zarówno tlenowo jak i beztlenowo) oraz beztlenowce bezwzględne, które giną w obecności tlenu.

Polecamy również:

  • Budowa bakterii i formy morfologiczne bakterii

    Bakterie są prokariotycznymi organizmami zbudowanymi z jednej komórki. Ich materiał genetyczny zlokalizowany jest bezpośrednio w cytoplazmie (brak wyodrębnionego  jądra komórkowego) w centralnym obszarze komórki bakteryjnej zwanym nukleoidem (chromosomem bakteryjnym). Więcej »

  • Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii

    Bakterie rozmnażają się tylko w sposób bezpłciowy, najczęściej przez podział komórki. U niektórych bakterii kolonijnych może dochodzić do fragmentacji, czyli rozerwania koloni na mniejsze fragmenty. Więcej »

  • Znaczenie bakterii - pozytywne i negatywne

    Znaczenie pozytywne bakterii: 1. Bakterie saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane bezpośrednio... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31