Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Autonomiczny układ nerwowy – budowa i funkcje

Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej. Układ ten odpowiadając za regulację stanu środowiska wewnętrznego organizmu kieruje pracą narządów wewnętrznych oraz częściowo tempem przemian metabolicznych. Steruje więc czynnościami, które zachodzą mimowolnie, czyli bez kontroli świadomości takim jak np. oddychanie, trawinie, krążenie krwi, pocenie się, wydzielanie.

Budowa

Układ autonomiczny zbudowany jest części ośrodkowej i obwodowej. Pierwsza z nich składa się z jąder zlokalizowanych w pniu mózgu oraz skupisk komórek znajdujących się w słupach bocznych rdzenia kręgowego. Do drugich natomiast zalicza się zwoje i nerwy. W układzie autonomicznym większość włókien pozbawionych jest osłonki mielinowej, a łuk odruchowy tworzy łańcuch wieloneuronowy.

Podział - układ współczulny i przywspółczulny

Układ autonomiczny dzieli się na część współczulną i przywspółczulną. Są to części antagonistyczne, które działają przeciwstawnie na wiele narządów. Układ współczulny (sympatyczny) nazywany jest też układem piersiowo-lędźwiowym, gdyż ciała komórek należących do niego

Zobacz również

  • Somatyczny układ nerwowy – budowa i funkcje

    Somatyczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego, wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej. Układ somatyczny unerwia mięśnie szkieletowe, dlatego jego reakcje mają charakter ruchowy. Główną rolą tego układu jest wymiana informacji ...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35