Biotechnologia - definicja, charakterystyka, znaczenie

Biotechnologia to nauka zajmująca się wykorzystaniem procesów i zjawisk biologicznych w skali przemysłowej (szczególnie podkreślić należy znaczenie biotechnologii dla rolnictwa i ochrony środowiska, przemysłu farmaceutycznego, produkcji żywności, medycyny, przemysłu chemicznego i innych).

Przykładowymi osiągnięciami biotechnologii jako nauki jest opracowanie syntezy insuliny ludzkiej, ludzkiego hormonu wzrostu, utworzenie szczepionek, tworzenie transgenicznych roślin.

W ostatnich latach – w związku z rozwojem technologii, a także postępami w wiedzy genetycznej – znaczenie biotechnologii bardzo wzrosło i obecnie jest to bardzo pożądany kierunek studiów (występuje na liście tzw. kierunków zamawianych). Biotechnologia jest jednym z głównych źródeł innowacji, które m.in. prowadzą do dynamicznego rozwoju medycyny, choć efekty działań biotechnologicznych mogą być obserwowane także w codziennym życiu – np. podczas zakupów w sklepie spożywczym.

Wokół biotechnologii od zawsze powstają liczne kontrowersje związane z wykorzystywaniem przez nią metod m.in. manipulacji genami, a także z efektami biotechnologii, np. wprowadzenia do obiegu żywności (roślin) modyfikowanej genetycznie, bez pewności skutków, jakie taka żywność może wywołać w środowisku i organizmie człowieka.

Polecamy również:

  • Promieniowanie - definicja, zagrożenia, skutki - WOS

    Zjawisko radiacji (inaczej promieniowanie) jest obecnie uważane za potencjalne zagrożenie dla człowieka – jest to m.in. związane z tzw. dziurą ozonową, czyli zmniejszającej się ilości ozonu w troposferze. Zmniejszanie się ozonu wynika z działalności ludzi – zanieczyszczania powietrza pewną grupą... Więcej »

  • Katastrofa ekologiczna - definicja, przyczyny, skutki, przykłady

    Katastrofą ekologiczną nazywamy sytuację, w której dochodzi do znacznego zaburzenia równowagi środowiskowej o charakterze stałym lub długotrwałym, najczęściej o znacznej skali. Katastrofy ekologiczne zawsze mają niekorzystny wpływ na istoty żywe (w tym niekiedy człowieka) i roślinność, prowadzą m.in.... Więcej »

  • Degradacja środowiska naturalnego przez człowieka - WOS

    Poprzez swoją działalność człowiek wywiera niezwykle silną presję na środowisko, co skutkuje pogarszaniem się jego stanu. Ogólnie zjawisko to nazywamy degradacją środowiska naturalnego. Więcej »

  • GMO - zalety i wady

    Genetically Modified Organisms, w skrócie GMO, to nic innego jak żywność genetycznie modyfikowana. Rozumiemy przez to organizmy, roślinne lub zwierzęce, zawierające w swym genomie, czyli całym materiale genetycznym, geny innych organizmów żywych. Zabiegi te są prowadzone metodami... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33