Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Władysław Bełza, Ziemia rodzinna - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Utwór Ziemia rodzinna pochodzi ze zbioru Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka (1900 r.).

Już w pierwszej strofie wiersza, dowiadujemy się, że podmiot liryczny najprawdopodobniej jest dzieckiem – świadczą o tym słowa „dusza niewinna”. Byłoby to więc wyznanie miłości do ojczyzny przez dziecko. Podmiot podkreśla, że od kołyski był „wychowywany” przez Ojczyznę, czyli na wartościach z nią związanych, w blasku jej chwały i odwagi.

W drugiej zwrotce podmiot mówiący podkreśla atuty ojczystej przyrody, które darzy szczególnym uczuciem. Są to łany zbóż, polne kwiaty – ich piękno przyozdabia nie tylko krajobraz rodzimego kraju, ale także duszę podmiotu – sprawia, że czuje się on dumny ze swojego kraju i że czuje się w nim bardzo dobrze.

W ostatniej strofie podmiot dalej wymienia przyrodnicze walory Ojczyzny – lasy, góry, rzeki. Podkreśla też jednak, że to ojczyste piękno naznaczone jest krwawą historią.

Słowa o krwi i łzach, które towarzyszą ojczyźnie, nawiązują do smutku i tęsknoty za niepodległością narodu i niezależnością Ojczyzny jako państwa.

Cały utwór nawołuje do poszanowaniu i czci dla ojczystych (polskich) wartości i tradycji narodowych. Akurat w wierszu Ziemia rodzinna tymi wartościami są właśnie elementy rodzimego krajobrazu, w którym podmiot liryczny się wychował, a który został tak mocno zraniony i zniewolony.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');