Kto Ty jesteś? Polak mały - analiza i interpretacja

Kto Ty jesteś? Polak mały to pierwsze słowa słynnego wiersza Władysława Bełzy naprawdę zatytułowanego Wyznanie wiary dziecięcia polskiego, a opublikowanego w zbiorze Katechizm polskiego dziecka w 1900 roku.

Analiza

Poeta oparł wiersz na konstrukcji dialogu, który prowadzi osoba dorosła z małym dzieckiem. Każde kolejne pytanie dotyczy poczucia patriotyzmu, który każde polskie dziecko powinno rozumieć.

Słownictwo wykorzystane przez Bełzę jest bardzo proste, a pytania i odpowiedzi też są raczej krótkie – łatwe do zapamiętania i przyswojenia. Forma i prosta rytmika, która wybrał autor sprawia, że nauka wiersza staje się dla dzieci wręcz zabawą, a w konsekwencji właściwie każdy przedszkolak zna i recytuje go na pamięć.

W XIX wieku poezja powszechnie służyła celom wychowawczym – w tekstach poetyckich zawierano przesłanie patriotyczne, które pozwalało zaszczepiać umiłowanie ojczyzny już od najmłodszych lat. Taki charakter posiada również wiersz Władysława Bełzy.

Interpretacja

Już pierwsze pytanie w tym dialogu ma uświadomić odpowiadającemu dziecku jego tożsamość – nie liczy się tak naprawdę status społeczny, warunki, w których się żyje, majątek jaki się posiada – ważne jest pochodzenie oraz narodowość i dalej – wynikająca z tego wspólnota Polaków.

Kolejne fragmenty wiersza są wykładnią polskich symboli narodowych. Mowa jest zatem o godle narodowym – białym orle w koronie na czerwonym tle.

Autor podkreśla także równość wszystkich rodaków wobec siebie, stanowiących jedną wielką rodzinę;

Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi.

W jakim kraju? – W polskiej ziemi.

Utwór nawołuje także do umiłowania swojej ziemi jako ojczyzny, pielęgnowania przywiązania do niej oraz podtrzymywania pamięci historycznej:

Czym twa ziemia? – Mą ojczyzną.

Czym zdobyta? Krwią i blizną.

Wiersz puentuje nawołaniem do wiary w swój kraj i jego siłę, która pokona wszelkie przeciwności.

Rozpalający młode serca wiersz Bełzy został przez władze PRL-u objęty cenzurą w 1951 roku – w tym czasie obowiązywał bezwzględny zakaz czytania tej poezji.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02