Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kto Ty jesteś? Polak mały - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kto Ty jesteś? Polak mały to pierwsze słowa słynnego wiersza Władysława Bełzy naprawdę zatytułowanego Wyznanie wiary dziecięcia polskiego, a opublikowanego w zbiorze Katechizm polskiego dziecka w 1900 roku.

Analiza

Poeta oparł wiersz na konstrukcji dialogu, który prowadzi osoba dorosła z małym dzieckiem. Każde kolejne pytanie dotyczy poczucia patriotyzmu, który każde polskie dziecko powinno rozumieć.

Słownictwo wykorzystane przez Bełzę jest bardzo proste, a pytania i odpowiedzi też są raczej krótkie – łatwe do zapamiętania i przyswojenia. Forma i prosta rytmika, która wybrał autor sprawia, że nauka wiersza staje się dla dzieci wręcz zabawą, a w konsekwencji właściwie każdy przedszkolak zna i recytuje go na pamięć.

W XIX wieku poezja powszechnie służyła celom wychowawczym – w tekstach poetyckich zawierano przesłanie patriotyczne, które pozwalało zaszczepiać umiłowanie ojczyzny już od najmłodszych lat. Taki charakter posiada również wiersz Władysława Bełzy.

Interpretacja

Już pierwsze pytanie w tym dialogu ma uświadomić odpowiadającemu dziecku jego tożsamość – nie liczy się tak naprawdę status społeczny, warunki, w których się żyje, majątek jaki się posiada – ważne jest pochodzenie

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');