Weiser Dawidek - streszczenie - strona 4

swoją kolekcję broni z czasu wojny oraz bogaty zbiór znaczków z Generalnej Guberni. Uczy ich nawet strzelać.

Żółtoskrzydły znika z krypty.

Chłopcy przypadkiem podglądają M-skiego, który chodzi do lasu z pewną gospodynią. Okazuje się, że płaci jej, by biła go po twarzy, co sprawia mu rozkosz.

Jest rok 1971, Paweł spowiada się księdzu Dudakowi, ale czuje się niezrozumiany i wybiega z kościoła wzburzony.

Podczas przesłuchania chłopcy porozumiewają się na migi i ustalają, że powiedzą, iż spalili znaleziony fragment sukienki Elki.

W cegielni chłopcy strzelają do podobizny M-skiego albo do znaczków z Hitlerem. Dawidek jest najlepszym strzelcem. Potem idą w plener, żeby strzelać z automatu. Przypadkowo Paweł zostaje raniony rykoszetem. Weiser fachowo opatruje ranę i instruuje, jak odpowiadać na pytania dorosłych. Na kilka dni Paweł zostaje w domu, Piotr opowiada mu, że teraz ćwiczą strzelanie z nagana, a Dawidek pokazał im, jak chodzi po rozżarzonych węglach. Weiser przyznaje, że chce być artystą cyrkowym.

Do miasta przyjeżdża cyrk, dzieci są świadkami, jak pantera atakuje żonę tresera. Paweł jest zły na Weisera, że nie zareagował. Żółtoskrzydły zostaje schwytany i zlinczowany przez miejscowych. Kończą się wakacje. Dawidek prezentuje kolejny wybuch. Następnego dnia jego dziadek wszędzie go szuka, bo chłopak nie wrócił na noc. Matka Elki wyjaśnia, że dziewczyna zaprosiła go na wycieczkę do znajomych.

Chłopcy podpisują zeznania, nagle pojawia się ojciec Pawła i mówi, że znaleziono nieprzytomną Elkę, a dziadek Dawidka nie żyje.

Retrospekcja – Weiser przygotowuje kolejny wybuch Razem z Elką znika w tunelu kolejowym i wtedy jest widziany po raz ostatni.

Dorosły Paweł na próżno woła Weisera.

Polecamy również:

  • Weiser Dawidek - plan wydarzeń

    1. Przesłuchanie 2. Pierwsze spotkanie z Dawidkiem 3. Zabawa w wojnę Więcej »

  • Weiser Dawidek - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Powieść Pawła Huelle „Weiser Dawidek” ukazała się w 1987 roku. Została uhonorowana Nagrodą Młodych i Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. I choć zdania krytyki na temat książki były podzielone, swojemu autorowi przyniósł „Weiser” rozgłos i uznanie. Więcej »

  • Charakterystyka Weisera Dawidka

    Weiser Dawidek jest żydowskim chłopcem o wątłej budowie. Mały, chudy i przygarbiony sprawiał wrażenie, jakby cały czas czegoś się bał. Miał rude włosy i bladą cerę. Rude włosy – z jednej strony – sugerują żydowskie pochodzenie, z drugiej – przywałują negatywne stereotypy: złodzieja, oszusta,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09