Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Tischner, Sztuka – streszczenie

Ostatnio komentowane
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W swoim eseju Józef Tischner twierdzi, że sztukę może sprawnie funkcjonować tylko wtedy, gdy między artystą a odbiorcą zapanują odpowiednie relacje. Artysta powinien dbać o kontakt ze społeczeństwem, współpracować ze swoją publicznością, ponieważ jej obecność warunkuje właściwy kształt sztuki. Najważniejszą jej cechą jest popularność, a ta może zaistnieć jedynie dzięki prawidłowej relacji między tworzącym i interpretującym.

Józef Tischner wyjaśnia czytelnikowi rolę sztuki – uważa, że powinna ona tłumaczyć potrzeby ludzkie i stanowić remedium na trudy jego życia. Sztuka stanowi wyraz wolności ducha artysty i twórczej myśli człowieka. Tylko w przypadku swobody jednostki może dojść do prawidłowo przebiegającego procesu twórczego. Natchnienie może nastąpić jedynie przy pełnej wolności umysłu. Wyraża się ono w akcie tworzenia.

Sztuka według autora nie stoi ponad wartościami moralnymi, ale jest ściśle związana z etyką, z prawdą, szczerością, dobrem i pięknem.

Tischner podkreśla, że nie powinno się dzielić artystów na kategorię, oddzielać dobrych od złych. Efekt aktu twórczego może mieć różne kształty, a każdy człowiek posiada swoją indywidualną wrażliwość, odbiera sztukę w odmienny sposób.

Najważniejszym przesłaniem eseju jest przekonanie, że sztuka nie może powstawać pod przymusem ideologicznym. Musi wynikać bezpośrednio z natchnienia pochodzącego z wolności twórczej. Twórczość będzie nieetyczna, jeśli będzie dostosowywać się do wymogów określonej grupy odbiorców. To właśnie oznacza wspomniana swoboda sztuki.

Polecamy również:

  • Józef Tischner, Sztuka – opracowanie

    Sztuka Józefa Tischnera traktuje o sztuce i roli artysty jaką pełni on w trakcie aktu twórczego. W eseju autor daje czytelnikowi precyzyjne wytyczne na temat tego czym jest sztuka i gdzie znajdują się jej granice. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =