Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ferdynand Antoni Ossendowski, Polesie - opracowanie

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Praca Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego została wydana po raz pierwszy w 1934 roku, nakładem Wydawnictwa Polskiego R. Wegnera w Poznaniu. Książka stanowi właściwie reportersko-poetycką monografię, będącą efektem jego podroży po tej tytułowej, egzotycznej wówczas dla pisarza krainie. W historii literatury Polesie zaliczane jest do grupy utworów z epoki dwudziestolecia międzywojennego, ale również do kategorii literatury kresowej. Prócz warstwy tekstowej, oryginalna publikacja zachwyca wyrafinowanie dopracowaną grafiką i fotografią autorstwa Jana Bułhaka.

Tematyka

Auto podjął się zrelacjonowania urody krajobrazu krainy Polesia, ale także obyczaju życia jego mieszkańców. Dzięki Ossendowskiemu czytelnik może powrócić do czasów, gdy Polesie było miejscem mocno opóźnionym w rozwoju, w stosunku do innych ziem Rzeczpospolitej, jednak w swojej narracji podkreśla on przy tym całe jej piękno i ciekawość, którą wzbudzała nietypowym i egzotycznym klimatem. Polesie, podobnie jak późniejsza powieść dla młodzieży o pokrewnej tematyce (W polskiej dżungli), miała przesłanie patriotyczne – twórca w niepodległości odzyskanej przez Polskę widział szansę dla rozwoju cywilizacyjnego tego zaniedbanego

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 3 =