Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska – opracowanie

Tytuł

Tytuł książki Janiny Porazińskiej sugeruje, że będzie ona stanowiła zbiór zapisków, przygód i przemyśleń jakiegoś określonego bohatera, który zapewne będzie narratorem. W tym wypadku opowiadającym będzie mały miś o imieniu Czarny Nosek.

Czas i miejsce akcji

Akcja powieści toczy się prawdopodobnie około roku 1960 w Warszawie. Przygody misia obejmują bardzo różne miejsca np. sklep z zabawkami, mieszkanie jego właścicielki Małgosi, Łazienki Królewskie, redakcję pisma dla dzieci czy mieszkania innych członków rodziny.

Tematyka

Głównym tematem książki są perypetie Czarnego Noska, mieszkającego z Małgosią i jej mamą w Warszawie. Przytulanka ciągle gdzieś się gubi i wpada w różnorakie kłopoty. Każda z przygód kończy się ostatecznie dobrze, a miś poznaje wielu życzliwych ludzi. Pomagają mu także inne zwierzęta. Poprzez swoje przygody Czarny Nosek uczy się otwartości na innych, poznaje i rozumie również wartość swojej rodziny oraz domu.

Kompozycja

Książka Janiny Porazińskiej została podzielona na krótkie rozdziały, z których każdy opisuje historię małego bohatera. Są one jednak ze sobą zawsze powiązane motywem, bohaterem lub w inny, wybrany przez autorkę sposób. Pierwszy rozdział stanowi przedstawienie Czarnego Noska i wyjaśnienie na czym polega jego codzienne życie.  Dzięki temu już na samym początku dość dobrze poznajemy jego charakterek. W tonie narracji misia jest wiele optymizmu i humoru, ale również ciekawienia, prowadzącego nieraz do poważnego niebezpieczeństwa.

Przesłanie

W przygodach misia wielką rolę odgrywają takie wartości jak miłość, przyjaźń, zaufanie i oddanie. Razem z bohaterem młody czytelnik odrywa ich znaczenie w życiu i  dostrzega, że tak naprawdę wszędzie go otaczają. Autorka zachęca jednocześnie do odwagi w poznawaniu świata, które pozwala na zawiązywanie nowych, ciekawych znajomości.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
to przetlumacz te zdania na polski a nie takie pisanie bez sensu by cos dalej wytlumaczyc
• 2023-03-26 12:31:24
Ok
• 2023-03-25 17:47:03
Git
• 2023-03-23 20:24:42
dzięki
• 2023-03-23 16:42:19
Pomocne w prezentacji.
• 2023-03-23 14:33:46