Oskar i pani Róża - problematyka

Śmierć i cierpienie

Książka pokazuje ostatnie dni życia chłopca chorego na białaczkę. W rozmowach Oskara z Różą przedstawia pytania dręczące każdego umierającego – czym jest śmierć, po co jest cierpienie, dlaczego są choroby. Historia ukazuje, że również dzieci, choć wydają się nieświadome sytuacji lub niezdolne do zniesienia niektórych informacji potrzebują poważnego traktowania i odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Schmitt w wypowiedziach Róży w prosty, przystępny nawet dla dzieci sposób, prezentuje sposób na mądre podejście do śmierci – boimy się jej, bo nie wiemy co jest dalej i nie chcemy zostawiać tego co znamy i kochamy, ale o ile na ból fizyczny nie mamy wpływy, to cierpienie duchowe, spowodowane strachem przed śmiercią, wybieramy z własnej woli.

Rozwiązaniem tego jest skupienie się na życiu i wykorzystanie w pełni wszystkich dni, nawet jeśli jest ich niewiele.

Utwór pokazuje też druga stronę – w trudnej sytuacji są nie tylko chorzy, ale i ich bliscy. Świadomość śmierci może spowodować u chorego egoizm przez który będzie dostrzegał tylko swoje cierpienie, nie widząc bólu najbliższych.

Wiara

Chłopiec rozpoczynając pisać listy nie wierzy w Boga, w szpitalnej kaplicy po raz pierwszy widzi Jezusa na krzyżu – jego rodzice temat Boga poruszyli z nim raz stwierdzając, że w niego nie wierzą. Róża tłumaczy chłopcu, że im bardziej będzie wierzył tym bardziej Bóg będzie istniał. Mówi mu też, że codziennie może prosić Stwórcę o jedną rzecz.

Ciekawe jest przeciwstawienie Boga Mikołajowi. W ten sposób ukazane zostaje, że nie spełnia on wszystkich życzeń, nie można prosić go o zabawki czy wyzdrowienie, ale może pomóc w kwestiach duchowych – jak dobre przyjęcie wyniku operacji niezależnie od rezultatu.

Oskar odkrywa odwiedziny Boga kiedy obserwuje pojawiający się świt. Rozpoznaje wtedy Boga jako nieustannego stwórcę świata – jest oczarowany Jego pracą. Pomaga mu to zrozumieć, że powinno się żyć każdą chwilę przeżywając jakby była pierwsza – próbuję tę prawdę przekazać swoim rodzicom.

Słowa na kartce przy łóżku Oskara „Tylko Bóg może mnie obudzić” można interpretować na dwa sposoby. Pierwszym będzie rozwikłanie przez chłopca tajemnicy życia – stało się to dzięki Bogu, kiedy chłopiec podziwiał stwarzany przez Niego świt. Drugim jest spojrzenie na śmierć jako na obudzenie się do prawdziwego życia.

Polecamy również:

 • Oskar i pani Róża - streszczenie

  18 grudnia Chory na białaczkę Oskar przebywa w szpitalu. Nie przyjął się przeszczep, który otrzymał, więc czuje, że wszyscy są nim zawiedzeni i traktują go inaczej. Na spacerze opowiada mu o walkach jakie odbyła jako zapaśniczka. Lekarze nie mają pomysłu na nowe leczenie dla Oskara. Chłopiec rozmawia z... Więcej »

 • Oskar i pani Róża - bohaterowie

  Oskar ma 10 lat, ale wygląda na 7. Ze względu na dużą głowę, którą podkreśla brak włosów, w szpitalu ma przezwisko Jajogłowy. Uważa, że wygląda jak Marsjanin. Odkąd zachorował na białaczkę mieszka w szpitalu. Lubi to miejsce, uważa je za sympatyczne. Przeszedł chemioterapię i przeszczep szpiku,... Więcej »

 • Oskar i pani Róża Plan wydarzeń

  1. Oskar zaczyna pisać listy do Boga 2. Podsłuchana rozmowa rodziców z doktorem 3. Zabawa w 10 lat w jeden dzień Więcej »

 • Oskar i pani róża - opracowanie

  Czas i miejsce akcji Historia oskara rozgrywa się w ciągu 12 dni od 18 grudnia do 30 grudnia. Głównym miejscem akcji jest szpital w którym przebywa chłopiec. W święta, kiedy chłopiec ucieka ze szpitala, przebywa w domu Róży. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
Kuba
2020-11-14 14:19:34
Fajna książka
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06