Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pierre Corneille Cyd - opracowanie (geneza, bohaterowie, interpretacja, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 2

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

pomimo zawodowych zobowiązań, nieszczęśliwym zbiegiem wypadków nie udało mu się jednak dotrzeć do wojsk królewskich, wobec czego ponownie został uznany za zdrajcę i skazany na banicję. Wygnanie nie zniechęciło go jednak do rzemiosła rycerskiego, które uprawiał aż do śmierci, m.in. dla obrony Półwyspu Iberyjskiego przed chrześcijanami.

Czas i miejsce akcji

W trosce o uniwersalizm swojego dzieła autor zadbał o to, by nie znalazły się w nim żadne ewidentne wyznaczniki czasowe, a odniesienia do miejsca akcji jako Hiszpanii (pomimo tak mocno skonkretyzowanego bohatera) zatarte. Wymienienie jako miejsca akcji Sewilli ma charakter konwencjonalny, jeśli zaś podążyć za wskazanym przez autora odniesieniem do realnej historii, opisywane tu wydarzenia należałoby usytuować w połowie XI wieku.

Interpretacja

XVII-wieczna tragikomedia na temat hiszpańskiego wojaka powstawała w bardzo specyficznym dla kultury francuskiej okresie – podczas trwania „sporu starożytników z nowożytnikami”, a więc w trakcie niezwykle ważkiego dla współczesnego dramatu dyskursu pomiędzy obrońcami klasycznych zasad i propagatorami nowych, wolnych od tego typu ograniczeń sztuk, które mogłyby pełniej odpowiedzieć potrzebom

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 3 =