O psie, który jeździł koleją – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

Geneza

Opowiadanie o dzielnym Lampo po części oparte jest na faktach. Autor, czytając włoską prasę, natknął się na historię niezwykłego psa i postanowił przenieść ją na karty swojej książeczki. „O psie, który jeździł koleją” ukazało się w roku 1967.

Czas i miejsce akcji

Czas akcji nie jest do końca znany. Najprawdopodobniej jest to druga połowa XX wieku, ponieważ wówczas kolej była już bardzo rozwinięta, a pociągi zatrzymywały się nawet w małych miejscowościach, takich jak Marittima. Cała historia trwa od lata jednego roku do jesieni następnego. Akcja rozgrywa się we Włoszech. Przede wszystkim na małej stacji w Marittimie, ale także w Piombino, gdzie mieszkał zawiadowca ze swoją rodziną. Narrator wspomina jeszcze kilka stacji, które odwiedził Lampo w czasie swoich podróży, takich jak Rzym, Turyn czy Reggio.

Problematyka

Dzielny i niezwykły Lampo swoją postawą i przywiązaniem do zawiadowcy pokazuje, jak bardzo zwierzęta potrafią pokochać ludzi. Najczęściej nie są do człowieka wrogo nastawione, raczej boją się jego reakcji na ich obecność. Jeśli spotkają się z życzliwością i łagodnością, potrafią być lojalne w stosunku do swych opiekunów aż do śmierci.

Lampo, przy całej wielkiej przyjaźni jaką darzy rodzinę z Piombino, jest indywidualistą. Nikomu nie pozwala się zatrzymać i chodzi własnymi ścieżkami, ponieważ najbardziej ceni sobie wolność i niezależność. Jest przykładem na to, że zwierzęta chętnie przyjaźnią się z ludźmi, ale pod warunkiem, że ci ostatni potrafią je szanować i nie traktują, jak rzeczy, z którymi można zrobić wszystko, gdyż nic nie odczuwają. Z historii Lampo wynika, że nasi mali przyjaciele są zdolni do nieprzeliczonej ilości uczuć, a w sytuacjach niebezpiecznych wykazują odwagę równą dzielności prawdziwego bohatera. Kiedy zaś życie ludzkie jest w niebezpieczeństwie, umieją zdobyć się na poświęcenie własnego, by ochronić człowieka.

Najważniejszym motywem występującym w opowiadaniu jest przyjaźń i to niezwykła: pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Połączyła ona bezpańskiego psa Lampo ze zawiadowcą małej stacji kolejowej i jego rodziną. Pies okazał się idealnym przyjacielem: lojalnym i wiernym aż do śmierci pod kołami pociągu, do której doszło tylko dlatego, że Lampo zdecydował się poświęcić swoje życie dla ocalenia małej Adele, córki zawiadowcy.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
koks
2017-06-08 18:37:47
dobre pomogło mi w teście
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43