Kubuś Puchatek – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy, problematyka)

Geneza

Przygody Kubusia Puchatka powstały w roku 1926. Syn Milnego - Cristopher był pierwowzorem Krzysia. Gdy miał rok, ojciec kupił mu w Harroldsie w Londynie, pluszowego misia firmy Alfa Farnell. Miś ten stał się później tytułowym Kubusiem Puchatkiem, bohaterem serii opowiadań dla najmłodszych. Maskotka Cristophera otrzymała swoje imię po niedźwiadku, będącym żywą maskotką Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Zwierzę trafiło w roku 1914 do Ogrodu Zoologicznego w Wielkiej Brytanii, gdzie żyło wiele lat, a po jego śmierci ufundowano mu nawet naturalnych rozmiarów pomnik.

Czas i miejsce akcji

Akcja poszczególnych historyjek rozgrywa się we wszystkich czterech porach roku. Latem Miś chce podkraść miód pszczołom mieszkającym w starym dębie i tkwi w wejściu do norki Królika, zimą - Puchatek razem z Prosiaczkiem tropią w zagajniku łasiczki i lisy, jesienią przyjaciele robią pułapkę na słonie, a wiosną Prosiaczek zostaje uratowany z powodzi przez Puchatka i Krzysia. W maju chłopiec wyprawia przyjęcie na cześć Misia. Można więc przypuszczać, że książka obejmuje wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu jednego roku w Stumilowym Lesie.

Miejscem akcji jest Stumilowy Las, w którym mieszkają Puchatek i jego przyjaciele. Akcja poszczególnych historyjek rozgrywa się w różnych częściach Lasu: w domu Krzysia (na skraju Lasu); w domku Puchatka, w domku Prosiaczka (w starym Buku, w samym środku Lasu); w dziupli Sowy Przemądrzałej; w okolicy sześciu sosen (gdzie Kubuś z Prosiaczkiem wykopali pułapkę na słonie); na starym dębie (gdzie mieszkają pszczoły); w domku Kangurzycy; w zagajniku (gdzie Puchatek i Prosiaczek tropili łasiczkę) oraz w norce Królika ( w której utknął na tydzień Puchatek).

Problematyka

Główną kwestią, jaką poruszają historyjki, jest przyjaźń i jej bezinteresowność. Zwierzątka akceptują siebie nawzajem, niezależnie od tego, jakiego ktoś jest usposobienia. Na przykład Kłapouchy jest zawsze smutny i zamyślony, a mimo to ma przyjaciół, którzy akceptują go takiego, jakim jest. Gdy gubi swój ogon, Puchatek spieszy mu z pomocą i rozwesela. Puchatek nie jest bystry, niewiele wie, często popełnia gafy, łatwo zapomina o wielu sprawach, ale jest ulubieńcem Krzysia, który wybacza mu wszystkie potknięcia. Podobnych przykładów przyjaźni jest w „Kubusiu Puchatku” mnóstwo.

Motywy

Motyw lasu

Las przedstawiony w historyjkach nie budzi grozy. Nikt się w nim nie może zgubić. Mieszkają w nim same przyjaźnie nastawione zwierzątka, które lubią się wzajemnie i często odwiedzają.  Choć nosi on nazwę „Stumilowy”, to przejście z jednej strony Lasu na drugą nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Motyw przyjaźni

Poszczególne historyjki ukazują przyjaźń pomiędzy mieszkańcami Lasu. Krzyś kocha Misia bez względu na to, że ten nie jest zbyt inteligentny i często robi głupie rzeczy. Ponieważ Puchatek jest jego ulubieńcem, chłopak wybacza mu wiele gaf i czasem ratuje go z niefortunnego położenia.

Także Puchatek widząc, że jego przyjaciołom jest źle lub coś im zagraża, nie zważając na nic idzie im z pomocą. Odnajduje ogon Kłapouchego, pomaga uratować Prosiaczka z powodzi. Jest dumny, gdy może komuś pomóc. Wszystkie zwierzątka są koleżeńskie i pomagają sobie wzajemnie.

Polecamy również:

  • Kubuś Puchatek – plan wydarzeń

    1. Puchatek znajduje w Lesie dąb, na którym mieszkają pszczoły.2. Kubuś wdrapuje się na drzewo, jednak spada z niego.3. Miś prosi o pomoc Krzysia. Więcej »

  • Kubuś Puchatek – bohaterowie

    Krzyś to kilkuletni chłopiec. Lubi słuchać opowieści, które wieczorami opowiada mu tata. Ulubioną jego zabawką jest pluszowy miś. Mieszka na skraju Lasu. Wszystkie zwierzątka przychodzą do niego po radę. Czasem urządza przyjęcia lub podwieczorki dla mieszkańców Lasu. Potrafi czytać i pisać. Pomaga... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54