Włodzimierz Odojewski, Oksana – opracowanie - strona 2

wszystkie wspomnienia, a Oksana je pielęgnuje. Kobieta traktuje pamięć jako narzędzie wyzwolenia, a Karol jak przekleństwo, z którym musi się ponownie zmierzyć w relacji z młodą Ukrainką.  Taki sposób konstrukcji motywu pamięci Odojewski wprowadza by pogodzić ze sobą dla różne światy, z których pochodzą bohaterowie. Spotkanie z pamięcią, zmierzenie się z nią, ma ostatecznie prowadzić do pojednania dwóch narodów, między którymi dotychczas panowały wspomnienia krzywdy i ofiary.

Miłość

W Oksanie występuje rozbudowany wątek romansowy, będący pretekstem do rozwijania wątku pamięci i historii. Relacja Karola i Oksany jest trudna, ze względu na różnice pokoleniowe i narodowościowe. Jego naród został poważnie skrzywdzony przez jej rodaków. Uczucie narastające między Karolem i Oksaną naznaczone jest na początku tymczasowością – on ma przecież świadomość swojej bliskiej śmierci, ona ma przecież swoją rodzinę, męża, do którego zamierza wrócić. Bohaterowie dostali więc od pisarza pewien skończony czas na zbudowanie swojej relacji naj najlepsze wykorzystanie jej – ich spotkanie wydaje się nie być przypadkowe. Relacja ta napotyka jednak liczne trudności, gdyż pochodzą oni z antagonistycznych rzeczywistości. Miłość bohaterów zdaje się zatem stanowić punkt wyjścia do poruszenia w książce kwestii prawdy o stosunkach polsko-ukraińskich.

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
nie wiem
linia brzegowa(półwyspy, wyspy, morza i oceany) • 2020-09-23 16:23:59
adł w końcu stoła, Podparł się w boki jak basza: »Hulaj dusza! hulaj!« woła, Ś...
 Jedzą, piją, lulki palą, Tańce, hulanka, swawola; Ledwie karczmy nie rozwalą, Cha, cha! chi, chi! hejża! hola!  Twardowski si • 2020-09-23 09:50:19
dzięki wielkie!
xayoo • 2020-09-21 12:24:47
Dzk , bardzo pomocne
bobas • 2020-09-16 17:40:29
kocham Polską literatórę
tgyfvg • 2020-09-15 11:00:30