Włodzimierz Odojewski, Oksana – opracowanie - strona 2

wspomnienia, a Oksana je pielęgnuje. Kobieta traktuje pamięć jako narzędzie wyzwolenia, a Karol jak przekleństwo, z którym musi się ponownie zmierzyć w relacji z młodą Ukrainką.  Taki sposób konstrukcji motywu pamięci Odojewski wprowadza by pogodzić ze sobą dla różne światy, z których pochodzą bohaterowie. Spotkanie z pamięcią, zmierzenie się z nią, ma ostatecznie prowadzić do pojednania dwóch narodów, między którymi dotychczas panowały wspomnienia krzywdy i ofiary.

Miłość

W Oksanie występuje rozbudowany wątek romansowy, będący pretekstem do rozwijania wątku pamięci i historii. Relacja Karola i Oksany jest trudna, ze względu na różnice pokoleniowe i narodowościowe. Jego naród został poważnie skrzywdzony przez jej rodaków. Uczucie narastające między Karolem i Oksaną naznaczone jest na początku tymczasowością – on ma przecież świadomość swojej bliskiej śmierci, ona ma przecież swoją rodzinę, męża, do którego zamierza wrócić. Bohaterowie dostali więc od pisarza pewien skończony czas na zbudowanie swojej relacji naj najlepsze wykorzystanie jej – ich spotkanie wydaje się nie być przypadkowe. Relacja ta napotyka jednak liczne trudności, gdyż pochodzą oni z antagonistycznych rzeczywistości. Miłość bohaterów zdaje się zatem stanowić punkt wyjścia do poruszenia w książce kwestii prawdy o stosunkach polsko-ukraińskich.

Polecamy również:

  • Włodzimierz Odojewski, Oksana – bohaterowie

    Jest polskim naukowcem, pracującym w Hamburgu. To raczej starszy mężczyzna, który pamięta okres wojny i trudne przeżycia z nim związane. W przyczyn politycznych wyemigrował do Niemiec w 1968 roku. Wciąż powracają do niego wspomnienia, dotyczące śmierci jego bliskich (zginęli z rąk ukraińskich oprawców). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39